Inceneratori, laku në fyt për Bashkinë e Tiranës

28 Janar 2022, 18:38, Aktualitet CNA
Inceneratori, laku në fyt për Bashkinë e Tiranës

Inceneratorët janë afera më e madhe korruptive në 30 vitet e fundit. Gazetari Elvi Fundo, në një postim në rrjetin social Facebook shkruan se afera e inceneratorëve është laku në fyt për bashkinë e Tiranës, pasi ka një kosto marramendëse për pushtetin vendor dhe qëndror.

Aktualisht Bashkia e Tiranës paguan 12 milionë dollarë për largimin e mbetejeve urbane, ndërsa nga ky vit do i shtohen edhe 10 milionë dollarë të tjera, pra do paguhet një total prej 22 milionë dollarë nga taksat e qytetarëve të Tiranës për largimin dhe incenerimi në mbetjeve, ndonëse djegësa nuk ka.

Gazetari thekson më tej se kjo aferë është një projekt mafjoz, i cili po rrezikon të çojë edhe në falimentimin e bashkive.

Shkrimi nga Elvi Fundo:

Shembulli vjen nga bashkia e Harrisburg në Pennsylvani, SHBA e cila falimentoi nga kostot e investimit të një inceneratori. Por edhe një akt nga shteti i Rhode Island në SHBA.

Bashkia e Tiranës dhe qeveria sot paguajnë 10 milionë dollarë në vit për Inceneratorin që nuk ekziston, kjo pa kostot që paguajnë subjektet private për depozitimin e mbetjeve të ngurta.

Për 4 vite shumën më të madhe e paguante qeveria, si Transfertë e pa Kushtëzuar. Bashkia e Tiranës aktualisht ka paguar maksimumi 5 milionë dollarë në vitin e fundit, nga ky vit do i duhet të paguajë 10 milionë dollarë. Pasi periudha mbështetëse kontraktuale nga qeveria prej 4 vitesh përfundon.

Aktualisht Bashkia e Tiranës paguan 12 milionë dollarë për largimin e mbetjeve urbane, shumë kjo që shkon për firmat e pastrimit, nga ky vit do i shtohen edhe 10 milionë dollarë të tjera, pra do paguhet një total prej 22 milionë dollarë nga taksat e qytetarëve të Tiranës për largimin dhe incenerimi në mbetjeve (INCENERATOR NUK KA).

Sipas studimeve më prestigjoze botërore dhe akteve të nxjera edhe në SHBA, si psh. shteti i Rhode Island në SHBA, senati i të cilit ka publikuar edhe një akt për incenerimin thuhet:

Djegia e mbetjeve të ngurta është metoda më e kushtueshme, e asgjesimit të mbetjeve me kosto përshkallëzuese të njohura dhe të panjohura, të cilat do të vendosin ngarkesa subtanciale dhe të paarsyeshme si në buxhetin e shtetit ashtu dhe në atë lokal, madje deri në rrezikimin e interesit publik.

Këto detaje dhe shumë të tjera të bëra publike nga shumë gazetarë dhe aktivistë, i ka publikuar edhe KLSH, por qeveria dhe Bashkia e Tiranës vazhdojnë justifikimet.

Kemi të bëjmë me një projekt mafjoz, një gropë buxhetore me kosto qindra milionë dollarë, të paanalizuara dhe të pa pranuara nga Ministria e Financave deri diku. Pa folur për skandalin e kostove që kalojnë çdo tavan buxhetor dhe shkojmë drejt një megaskandali që i shkakton buxhetit të shtetit dëme katastrofike dhe rrezikon të falimentojnë bashkitë.

Shumë ministri që e kundershtojnë projektin e nuk japin konfimimin e tyre, por Alqi Bllako dhe Lefter Koka ecin përpara deri sa gjithçka kalon me VKM ku kujdeset vetë Ëngjëll Agaçi.

KA BËMA POR PASKA DHE GJËMA!/E.K-CNA.al

 

30 milionë dollarë, për djegien e mbetjeve/ Incenerator nuk ka

51 fakte dhe dokumente për aferën e inceneratorëve

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Thellohet skandali/ Kompania e konçesionit 128 milionë euro asnjë eksperiencë, filloi në Shqipëri

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

Lajmet e fundit nga