Përdorimi i antibiotikëve pa kriter/ Mjeku: Alarm botëror

24 Janar 2022, 14:05, Lifestyle CNA
Përdorimi i antibiotikëve pa kriter/ Mjeku: Alarm botëror

Pandemia ka bërë që shumë njerëz të gjendur në panik, të drejtohen në farmaci dhe pa recetën e një mjeku të marrin antibiotikë për trajtuar Covid 19.

Mjekët të shqetësuar kanë ngritur alarmin se përdorimi i tyre pa kriter rrit rezitencën bakteriale.

Mjeku Arben Pilaca, për A2CNN thekson se, kjo gjë e bën edhe më të vështirë trajtimin e sëmundjeve dhe se kohët e fundit kanë dështuar në terapinë me antibiotikë.

Sipas mjekut ky është një alarm botëror dhe se një nga arsyet që ndodhemi në këtë situatë është keqpërdorimi apo mbipërodrimi i tyre pa konsultim të mjekëve.

?Kohët e fundit kemi një dështim në terapinë me antibiotikë si rezultat i shfaqjes së rezistencës. Është një alarm botëror dhe janë të shqetësuar të gjithë. Një nga arsyet kryesore që ne jemi në këtë situatë është keqpërdorimi i tyre ose mbipërdorimi i tyre?, ka thënë mjeku, Arben Pilaca./ CNA.al

Lajmet e fundit nga