Humbi mundësinë për vizë në Australi, ylli i tenisit do të depërtohet

16 Janar 2022, 10:10, Sport CNA
Humbi mundësinë për vizë në Australi, ylli i tenisit do

Ylli i tenisit Novak Djokovic ka humbur përpjekjen e tij të fundit në fushë për të qëndruar në Australi dhe është vendosur të depërtohet.

Gjyqtarët e refuzuan apelin e tij pasi qeveria anuloi vizën e lojtarit të pavaksinuar për herë të dytë këtë muaj për arsye të shëndetit publik.

Vendimi i ka dhënë fund shpresave të 34-vjeçarit për të mbrojtur titullin e tij në Australian Open dhe për të fituar një Grand Slam të 21-të rekord.

Ai tha se ishte “jashtëzakonisht i zhgënjyer”, por e respektoi vendimin. ?Unë do të bashkëpunoj me autoritetet përkatëse në lidhje me largimin tim nga vendi?, tha ai në një deklaratë.

Ai ishte planifikuar të luante ndeshjen e tij të parë të hënën. Gjatë seancës gjyqësore të së dielës përpara një paneli prej tre gjyqtarësh, mbrojtja e Djokoviç argumentoi pa sukses se arsyet e dhëna nga qeveria ishin “të pavlefshme dhe të palogjikshme”.

Djokoviç ka qëndruar në një hotel paraburgimi imigracioni në Melburn, në të njëjtin vend ku u mor pasi iu hoq viza për herë të parë pas mbërritjes së tij në 6 janar.

Një gjykatës më vonë e rrëzoi atë vendim, duke gjetur se zyrtarët kufitarë kishin shpërfillur procedurën e duhur kur ai mbërriti, por qeveria ndërhyri të premten e kaluar për të revokuar sërish vizën.

Lajmet e fundit nga