Mbi 2000 raste me Covid në ditë/ Çomo tregon gjendjen në Infektiv, problem grupmoshat e reja

15 Janar 2022, 18:00, Lifestyle CNA
Mbi 2000 raste me Covid në ditë/ Çomo tregon gjendjen në

Shqipëria po shënon pikun e saj, për sa i përket numrit të të infektuarve me Covid për 24 orë.

Drejtoresha e Infektivit, Najada Como ka treguar dhe gjendjen e të shtruarve në këtë spital, duke u ndalur tek fluksi i ditëve të fundit.

Për emisionin ?Kjo javë? ajo theksoi se krahasuar me vitin e kaluar situata në spital është më e lehtësuar.

 ?Kemi një fluks rastesh që janë në gjendje stacionare, me një numër pacientësh rreth 130, që ndodhen në spitalet Covid 1 dhe Covid 3. Është një trend, i përditshëm me rreth 20 pacientë, që kërkojnë ndihmë mjekësore. Numri i të shtruarve në spital është e grupmoshave të ndryshme, duke nisur nga mosha 18 deri mbi 90 vjeçare. Për virusin që flitet aktualisht është Omicron, por janë edhe të infektuar të Deltës, edhe pse nuk i bëjmë të gjitha tamponët për të evidentuar specifikisht Delta apo Omicron.

Krahasuar me vitin e kaluar situata është më e lehtësuar, sepse është vaksina që e ka kaluar, po bën gati vitin, ka një pjesë popullate të vaksinuar. Por do gjykoja se nëse do kishim një popullatë edhe më shumë të vaksinuar, absolutisht numri i personave të ardhur, për të kërkuar për të qëndruar të shtruar, në spital me Covid do ishte më i pakët? u shpreh Çomo./ET.CNA.al

 

Lajmet e fundit nga