A mund të “vaksinohesh” me Omicron/  Erion Dasho thirrje qytetarëve: Mos rrezikoni jetën

15 Janar 2022, 07:49, Lifestyle CNA
A mund të “vaksinohesh” me Omicron/  Erion Dasho thirrje

Epidemiologu Erion Dasho ka apeluar qytetarët që të vaksinohen kundër Covidit si dhe iu ka dhënë një përgjigje të gjithë atyre që pyesin nëse mund të “vaksinohesh” me Omicron, në kuptimin që nëse infektohesh me Omicron ke imunitet dhe s?ke nevojë të bësh vaksinën.

?Me shfaqjen e variantit omikron si një variant i COVID-it që shkakton një formë më të lehtë klinike, kam marrë shumë pyetje nga miq të faqes që besojnë se infektimi me omikron është një formë vaksinimi kundër COVID-it.

 Një pjesë e miqve që më pyesin nuk kanë bërë asnjë prej vaksinave në qarkullim, ose nuk dëshirojnë të bëjnë dozën e tretë. Ata besojnë se duke u infektuar qëllimisht me omikron do të imunizohen dhe do të shmangin nevojën për vaksinim.

 Përgjigja ime, e bazuar si gjithmonë në përvojën më të mirë shkencore që disponohet për momentin, është, nuk mund të vaksinohesh me Omicron?, shkruan Dasho në rrjete sociale.

Sipas të njëjtit, vdekshmëria nga Omikron raportohet nga tre deri në dhjetë herë më e ulët se vdekshmëria nga variantet e mëparshëm të virusit, por ajo gjithsesi mbetet e lartë.

?Edhe sikur të jetë në shkallën 1 në 1,000 (pra në çdo një mijë të prekur, një prej tyre humb jetën) kjo mbetet një vdekshmëri më e lartë se ajo e virozave respiratore dhe gripit stinor.

 Përfundimisht rreziku për jetën dhe shëndetin qoftë edhe nga varianti ?i zbutur? omikron është shumë më i lartë se çdo efekt anësor i vaksinës. Rreziku për humbje jete, komplikacione, COVID-i i zgjatur, etj. janë argumentë më se të arsyeshëm për të mos rrezikuar një aventurë me shëndetin dhe jetën.

Rekomandimi im për të gjithë miqtë që ndjekin dhe vlerësojnë këshillat e mia është: vaksinimi mbetet zgjidhja më e mirë, më e sigurt dhe më efikase që disponojmë deri më sot për t?u mbrojtur prej COVID-it!

Përfitoni nga kjo mundësi?, shkruan Dasho./E.S-CNA.al

Lajmet e fundit nga