6 shenja që tregojnë se jeni nën stres të vazhdueshëm, por nuk e kuptoni

15 Janar 2022, 15:59, Lifestyle CNA
6 shenja që tregojnë se jeni nën stres të vazhdueshëm,

Nuk është gjithmonë e lehtë të ulesh dhe të thuash atë që të shqetëson. Mund të mos keni as kohë për këtë, ose thjesht mund të mendoni se gjithçka është perfekte në jetën tuaj. Sidoqoftë, trupi juaj nuk gënjen kurrë dhe kur nuk arrini ta dëgjoni atë, ju merrni “mesazhe”. Ato priren të jenë të pakëndshme, por trupi juaj i përdor ato si mjetin e fundit për t’ju kontaktuar për ndihmë.

Shkaku më i madh i kërcitjes së dhëmbëve është stresi . Ju mund ta gjeni veten duke kafshuar ose shtrënguar dhëmbët në mënyrë të pandërgjegjshme gjatë ditës ose gjatë gjumit. Një nga shenjat sinjalizuese se keni marrë këtë zakon është një dhimbje e nofullës mëngjesin tjetër. Ju gjithashtu mund të vini re se dhëmbët tuaj duken më të shkurtër se zakonisht. Është një ide e mirë të përdorni një mbrojtës të gojës për të  mbrojtur dhëmbët ose për të marrë pjesë në terapi.

Djersitja ndodh për shumë arsye: stërvitja, temperaturat e larta ose kur truri juaj percepton një kërcënim. Megjithatë, nëse djersitni vazhdimisht, mund të jetë një shenjë se jeni tepër të shqetësuar . Trupat tanë duhet të heqin të gjithë ujin përmes lëkurës, pastaj përmes veshkave, në mënyrë që të mos përdorim banjën pikërisht në mes të mbrojtjes. Si rezultat, stresi ju bën të djersisni më shumë.

Rënia e flokëve mund të jetë një shenjë e stresit të fshehur. Trazirat emocionale mund të prishin fazën e rritjes së ciklit të flokëve. Edhe nëse nuk ka ndodhur asgjë e rëndë kohët e fundit, stresi mun dtë japë pasojat e tij edhe më pas. Kështu që ju mund të përjetoni rënie të flokëve 6-12 javë pas një ngjarjeje stresuese.

Nëse nuk vuani nga alergjitë, por keni njolla të kuqe në trup, mund të keni kaluar një përjetim emocional. Për më tepër, mund të keni edhe njolla të kuqe në gojë për shkak të  stresit. Ju mund të keni qenë aq të ndikuar emocionalisht sa trupi juaj lëshoi ??disa kimikate që ndryshuan reagimin e trupit tuaj ndaj funksioneve të tjera të tij.

Stresi mund t’i japë sinjale të pazakonta trurit dhe muskujve të fytyrës. Si pasojë, syri juaj dridhet në mënyrë të pakontrolluar. Ju mund të vini re lëvizjen e pavullnetshme të qepallës së poshtme ose, në raste të rralla, të asaj të sipërme. Në disa raste, dridhja zgjat për javë apo edhe muaj.

Nëse jeni vazhdimisht të etur dhe nuk keni ngrënë asgjë të kripur, kushtojini vëmendje shëndetit tuaj emocional. Periudhat e gjata të stresit bllokojnë gjëndrat tuaja të pështymës , duke ju lënë me gojë të thatë. Ju gjithashtu mund të keni vështirësi në  gëlltitje për shkak të asaj se sa të dehidratuar jeni./ CNA.al

Lajmet e fundit nga