U shpall trajneri i vitit, Brdariç në Gjermani: U shpërbleva për punën, më pëlqen të trajnoj në Angli dhe në…

11 Janar 2022, 19:51, Sport CNA
U shpall trajneri i vitit, Brdariç në Gjermani: U shpërbleva

Thomas Brdariç po bën mirë te Vllaznia dhe  kjo bëri që të merrte çmimin ?Trajneri i vitit?. Emri i trajnerit të shkodranëve përfundoi në mediet gjermane, të cilat i bënë një intervistë atij. Në fjalën e tij për ndr.de, numri një i pankinës foli për vlerësimin e marrë, metodën e punës që përdor, apo edhe për dëshirën për të trajnuar në Gjermani apo në Mbretërinë e Bashkuar.

?Ju them se këtu ka edhe lojtarë të mëdhenj me talent dhe potencial të madh, që duan të bëjnë ndryshimin së bashku. Sidomos për sa i përket mentalitetit dhe entuziazmit, lojtarët janë më ndryshe se në Gjermani. Sigurisht, varet gjithmonë nga vijnë, çfarë bëjnë dhe si janë stërvitur në futboll.Në Gjermani gjithçka është shumë profesionale me qendrat stërvitore të të rinjve dhe lojtarët janë të përgatitur prej vitesh në rrugën e tyre për t?u bërë profesionistë. Kjo mungon këtu.

Trajneri i vitit? Ishte një shpërblim për një punë të bërë mirë. Përpjekjet e mia për ta bërë ekipin të fortë dhe pretendet kanë dhënë frytet e veta, pavarësisht kushteve jo të mira. Arritëm të rrisim vlerën e shtuar të lojtarëve dhe klubit në një kohë të shkurtër. Puna e palodhur e përditshme u vlerësua.

Unë jam një trajner që bëj punën time me pasion. Si trajner dua të matem me lojtarët dhe klubet në nivelin më të lartë të mundshëm. Kjo që bëjmë ne ka të bëjë gjithmonë me gjetjen e mundësive të reja. Për sa kohë e shoh këtë në Shkodër dhe klubi vazhdon të pozicionohet mirë, jam i lumtur të qëndroj. Ndryshe, sigurisht që klubet në Gjermani apo Angli janë alternativa interesante. Mund të ju them se më pëlqen edhe liga e dytë angleze, padiskutim.

Vllaznia e drejtuar nga Thomas Brdariç do tentojë këtë sezon titullin kampion. Skuadra renditet e katërta me 25 pikë.

Lajmet e fundit nga