Starton sot Kupa e Kombeve, kush do të jetë mbretëresha e Afrikës?

9 Janar 2022, 10:31, Sport CNA
Starton sot Kupa e Kombeve, kush do të jetë mbretëresha e

Pasi u shty dy herë për shkak të pandemisë Covid 19 dhe pas shumë dyshimeve nëse do të zhvillohej apo jo, tashmë ka ardhur koha që skuadrat më të mira të kontinentit afrikan të zbresin në fushën e blertë, pasi dot do të startojë sot edicioni i 33-të i Kupës së Kombeve të Afrikës.

Kompeticioni do të zhvillohet në Kamerun dhe skuadra vendase ka pritshmëri të mëdha në këtë edicion, por mes favoritëve për të fituar trofeun janë edhe emra të tjerë të mëdhenj të kontinentit si Senegali, Egjipti, Bregu i Fildishtë, Maroku, Nigeria dhe Algjeria.

Të shumtë janë yjet e skuadrave më të mira europiane, që i janë bashkuar kombëtareve respektive në këtë turne, që starton sot dhe shpall me të mirën e kontinentit në 6 shkurt.

Lajmet e fundit nga