A do kandidonte për kreun e PD/ Paloka jep përgjigjen e prerë dhe arsyen

6 Janar 2022, 18:43, Politikë CNA
A do kandidonte për kreun e PD/ Paloka jep përgjigjen e prerë dhe

Deputeti i PD Edi Paloka ka deklaruar se nuk do të kandidojë për kryetar të kësaj force politike.

Gjatë një interviste televizive, Paloka u shpreh se nëse kandidon Berisha, atëherë ai do të mbeshtesë ish kryeministrin, pasi këtë gjë dëshirojnë të gjithë demokratët në këto momente.

?Të them të drejtën jam themelues i PD-së dhe kam 31 vite në atë parti, kam mendim shumë të mirë për veten, por nëse do të hyjë në garë Sali berisha, unë do të mbeshtës Berishën. Në një situatë tjetër do ta mendoja. Në këto kushte nuk do të përplasesha me Sali Berishën?, tha Paloka.

Edi Paloka nuk i kurse akuzat ndaj Lulzim Bashës. Paloka u shpreh se Basha i ka kthyer demokratët në qesharakë me veprimet e tij, duke shtuar se sot këmbëngul për të mbajtur vulën vetëm për arsye personale ose sepse është kthyer në ?kamikaz? të Ramës.

?Por të paktën ki dinjitet dhe dil. Basha erdhi në PD pa sakrificë, pa asnjë mund. 3 herë ministër, kryetar bashkie. Dil zotëri, nëse nuk të duan demokratët përse e mban atë karrige. Ai krimineli Sali berisha, që bëri 97-tën apo 21 janarin, ka ndenjur dy orë në zyrën e Bashës kur votohej per kryetar partie. Të dilte Basha e të thoshte, nëse unë do zgjidhem kryetar partie atëherë do të përjashtoj Berishën nga PD. Nëse do të merrte votat e demokratëve, atëherë kishte të drejtë ai. Por si hilacak, si Edi Rama, duke të mbajtur Sali Berisha në krahë derisa u zgjodhe kryetar, pastaj e përjashtoi. Edhe sikur ta mbajë vulën me polici, me gjykatat e Edi Ramës, ai e di që nuk fiton më. Dy arsye përse e mban vulën. Për interesa personale dhe e dyta është kthyer në kamikaz të Ramës. Të them të drejtën jam themelues i PD-së dhe kam 31 vite në atë parti, kam mendim shumë të mirë për veten, por nëse do të hyjë në garë Sali berisha, unë do të mbeshtës Berishën. Në një situatë tjetër do ta mendoja. Në këto kushte nuk do të përplasesha me Sali Berishën?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga