Nga Dr. Blerta BRATI/ Vaksina shpëton jetë

31 Dhjetor 2021, 14:23, Lifestyle CNA
Nga Dr. Blerta BRATI/ Vaksina shpëton jetë

Ti nuk e di se je apo nuk je ne periudhe inkubacioni, ti mbase dhe se di cfare eshte ky term! Por ama ti e kupton kur trupi yt ankon, ai ta jep një shenjë! Nuk eshte se e edukove ti trupin, por ai te erdhi i gatshëm! Ty tu dha mundesia vetem te jesh i kujdeshëm dhe te perkthesh shënjat e tij! Kaq e thjeshtë!!

Ndaj, kur e kupton qe trupi yt po te flet, me pak ethe, pak dhimbje, pak gervishtje fyti, pak hunde…rri në shpi o njeri! Kujdesesh per veten, mbron dhe te tjeret!

Nqs situata zgjat më shumë se dy dite, beji nje tel mjekut! Mbase keshilla e ketij personit te shkolluar ja vlen te degjohet!

E di qe kushton, dhe këtu stë ndihmoj dot , se smarr vesh nga ekonomia, por bëje një tampon, tlm!

Po te doli pozitiv, kujtohu je vaksinuar apo jo! Nqs po, mos u streso, do kalojë pa klinike te forte!

Izolohu 10 ditë! Ndiqe veten sipas simptomave! Ajrose ambientin ku rri, ha shendetshem, fli gjumë! Mos merr ilace kot, vetem ato që të thotë mjeku. Paracetamoli mjafton. Antibiotiket skanë vlerë.

Telefonoji miqve qe ke takuar për tu thëne qe dole pozitiv, ndaj te bejnë kujdes.

Te shkuara!  Kujtohu qe vaksina shpeton jetë, kujtohu që higjena jetës ka rëndësi, kujtohu që respektimi i xhesteve barrierë keput zinxhirin e transmetimit!

Dhe keshtu fillo pak nga pak gatimet per natën e ndërrimit te Viteve, gëzohu qe ja hodhe me sukses! Uro qe 2021 te kete marre te keqijat, dhe 2022 ardht i bardhë dhe i shendetshem!

Gezuar miq!

Jeta duhet jetuar!!

Lajmet e fundit nga