LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paskal Milo “zbërthen” skenarët për Ballkanin dhe fatin e negociatave

29 Dhjetor 2021, 09:00, Politikë CNA
Paskal Milo “zbërthen” skenarët për Ballkanin dhe

Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, ka folur për ngjarjet që pritet të ndodhin në Ballkan gjatë vitit 2022, si dhe për procesin e integrimit të Shqipërisë në BE.

Sa i takon zhvillimeve të fundit në Bosnje, ish-ministri shqiptar rrëzoi skenarin e një lufte.

?Serbia nuk është e interesuar për një tjetër përplasje në rajon. Retorika e Dodikut është e lidhur me forcimin e pozitave të tij dhe nxitjen që ka nga Beogradi për ta bërë këtë lojë të fortë dhe që lidhet edhe me mbështetjen e Rusisë, që ta ngrenë tensionin dhe kundër balancojë, ndoshta pse jo edhe konfliktin që po majiset në Ukrainë. Rusia është e trembur që mund t?i afrohet NATO në kufi?, tha Milo në emisionin ?Log?.

Më tej, ish-ministri Milo komentoi edhe faktin nëse do të liberalizohen ose vizat për shqiptarët e Kosovës në vitin 2022. ?Me shpresë që ?PO?, duhet t?i japin Kosovës diçka?, u shpreh ai.

Po negociatat a do të çelen për Shqipërinë në mars? ?Në mars nuk e besoj, sepse Bullgaria po nuk hoqi veton, edhe nëse do Macron??, deklaroi ish-ministri i Jashtëm.

Lajmet e fundit nga