LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Legalizimi i kanabisit/ Rama jep sinjalet e para pro?

24 Dhjetor 2021, 12:00, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama prezantoi sot një nismë të re me qëllim hapjen e një procesi gjithëpërfshirës të Këshillimit Kombëtar për Shqipërinë.

Me një pyetësor drejtuar çdo qytetari qeveria do të kërkojë informacion për çështje të ndryshme.

Sipas Ramës, anëtarësimi i Shqipërisë sot është i lidhur me një veto të vendosur mbi Maqedoninë nga një shtet i tretë dhe gjithmonë e më shumë ka një debat brenda vendit, i cili nuk mund të jetë jashtë vëmendjes së qeverisë.

?Ka njerëz që thonë se aplikimi i Shqipërisë për në BE duhet të ndahet nga Maqedonia, që vendi ynë të vlerësohet për meritat e tij. Ka të tjerë që mendojnë se ne mund të presim dhe duhet të presim për ruajtjen e këtij kohezioni brenda rajonit dhe në funksion të marrëdhënies shumë të vecantë që kemi me Maqedoninë. Sot kemi përpara një 6 mujor që do të jetë me rëndësi të veçantë, ama ne duam tu drejtojmë shqiptarëve një pyetje; a duhet ne të vendosemi në pozitën e qartë në raport me të tjerët për të kërkuar hapur ndarjen nga Maqedonia, në rast se edhe 6 mujori i parë i vitit do të rezultojë njëlloj si tani?? tha Rama.

Ndër të tjera, Rama duke e cilësuar si një temë më vete është ndalur edhe tek legalizimi i kanabisit, duke dhënë kështu sinjale se është pro.

Kjo çështje do të jetë edhe në pyetësorin e Qeverisë.

?Kultivimi i kanabisit, për qëllimi mjekësore, pa radikalizuar qëllimet e tjera është gjithashtu një temë e nxehtë. Ka shumë vende që e kanë të legalizuar dhe e shohin si një potencial të mirë për të zhvilluar edhe ekonominë.

Shumë kanë thënë që nuk është koha e duhur, edhe unë atë kam menduar. Për këtë na duhet një opinion i gjerë që të marrim vendime?, është shprehur Rama./E.S-CNA.al

Lajmet e fundit nga