LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetari i VOA kritika të forta Yuri Kim/ “Duhet të kërkoni sa më shpejt falje”

1 Dhjetor 2021, 20:11, Aktualitet CNA
Gazetari i VOA kritika të forta Yuri Kim/ “Duhet të kërkoni

Shqiptarët festuan dy ditë më parë 77-vjetorin e Çlirimit, ku nuk munguan dhe urimet e insitucioneve ndërkombëtare në vendin tonë.

Një ndër ta ishte dhe ambasada Amerikane, ku në faqen zyrtare shkruhej se në këtë festë zyrtare shqiptarët nderojnë ata që sakrifikuan jetën në luftë dhe kremtojnë lirinë.

?Shqipëria shënon sot përvjetorin e 77 të Çlirimit. Në këtë festë zyrtare, shqiptarët nderojnë ata që sakrifikuan jetët në luftë dhe kremtojnë lirinë. Gëzuar Ditën e Çlirimit, Shqipëri!?.. shkruhet ne urimin e ambasadës.

Ajo që bie në sy, poshtë urimit të ambasadës, është  komenti i gazetarit dhe publicistit Ilir Ikonomi, një personalitet i  njohur i medias i cili  sherbeu si spiker i lajmeve të Zërit të Amerikë per gati 30 vite, shkruan CNA.al.

Duke e konsideruar si një gabim të rëndë diplomatik, ai shkruan se zyrtarët amerikanë nuk e kanë festuar kurrë Ditë të Çlirimit në Shqipëri.

Ndaj IMHO duhet tu kërkojë falje sa më shpejt atyre që vuajtën nga shtypja komuniste në Shqipëri.

?Zyrtarët amerikanë nuk e kanë festuar kurrë të ashtuquajturën Ditë të Çlirimit në Shqipëri. IMHO ky është një gabim i rëndë diplomatik nga ana juaj dhe atyre që vuajtën nga shtypja komuniste në Shqipëri duhet të kërkojnë falje sa më shpejt?, shkruan gazetari në komentin e tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga