LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Doganier me dokumenta false/ Zbulohet skandali në Doganën e Korçës

1 Dhjetor 2021, 11:27, Aktualitet CNA
Doganier me dokumenta false/ Zbulohet skandali në Doganën e

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, ashtu si çdo javë është shfaqur para mediave, duke folur për rastet që ka në duar Njësia Antikorrupsion.

Deri më tani pranë kësaj Njësie janë kallëzuar raste korrupsioni në Kadastrën e Durrësit apo edhe në Doganën e Korçës.

?Rasti ka të bëjë me doganën e Korçës, ku një nëpunës ka arritur që të bëhet pjesë e doganës përmes dokumenteve të falsifikuara, krahas tij ne kemi kallëzuar në prokurori edhe një noter publik?, ka thënë Manja

Më tej, Manja është ndalur me detaje tek rastet e korrupsionit në kadastrën e Durrësit dhe në Drejtorinë e Transportit Rrugor në Tiranë.

?Në kadastrën e Durrësit ka përfunduar hetimi dhe në zyrat e tjera vendore dhe njësia Antikorrupsion ka raste që po heton. Dy rastet e para kanë të bëjnë me lejet e legalizimit duke mos respektuar kërkesat e ligjit, rasti i tretë është më flagrant, pasi është printuar leja e ndërtimit dhe i është dhënë. Data e dhënies së lejes, ka një datë të caktuar dhe një javë më pas ka dokument me një tjetër datë, dhe kjo është e kuptueshme se cilat janë interesat që të çojnë drejt shkeljes së ligjit. Rasti i fundit ka të bëjë me drejtorinë e Transportit Rrugor, ku kemi kallëzuar rastin në prokurorinë e Tiranës?, ka njoftuar Manja./CNA.al

Lajmet e fundit nga