LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Deputeti skandaloz i Bashës dënohet për shpifje

30 Nëntor 2021, 13:58, Aktualitet CNA
Deputeti skandaloz i Bashës dënohet për shpifje

Fushata elektorale, shpifjet, përplasjet, akuzat, duket se nuk janë harruar në kampet politike.

Përtej fjalëve, që mesa duket i merr era, tashmë shumë nga përfaqësuesit e partive politike do të përballen në gjykata me ato çka kanë thënë në opinionin publik, në lidhje me kundërshtarët e tyre politik.

CNA.al ka mësuar se Ferdinand Xhaferraj, kreu i PD-së së Durrësit, disa ditë më parë është dënuar nga Gjykata Penale e Tiranës për shpifje me gjobë 2 milionë lekë të vjetra.

Burime nga gjykata i thanë CNA.al se vendimi është dhënë në datën 23 nga gjyqtari Arben Micko, i cili pasi ka marrë në shqyrtim padinë e Ardian Çelës, drejtorit politik të fushatës së socialistëve në Durrës dhe pasi ka dëgjuar palët, ka vendosur në fund dënimin penal me dy milionë lekë gjobë, ndaj Ferdinand Xhaferrajt.

CNA.al duke kthyer memorjen gjatë fushatës elektorale, kujtojmë se në ato ditë Ferdinand Xhaferraj në daljet e tij televizive hidhte akuza të forta ndaj Çelës, si kundërshtar politik i tij, por këtyre akuzave nuk iu ndanë edhe zyrtarë të tjerë të Partisë Demokratike. Përfshirë këtu edhe Lulzim Bashën.

Mesa duket pa pasur fakte, pa pasur prova, deputetët e Lulit dhe zyrtarët e tij nuk kanë mundur dot që t?i provojnë këto thënie që kanë bërë publike kundër kreut aktual të OSHEE-së, dhe në fund janë dënuar nga gjykata për shpifje.

Ferdinand Xhaferraj është një nga personat e dënuar sepse në Gjykatën e Tiranës ka dhe shumë padi të ngritura nga zyrtarë socialistë apo demokratë në lidhje me akuzat e ndryshme që ata kanë hedhur ndaj njëri-tjetrit, qoftë nga foltoret apo edhe nga takimet e tyre publike me elektoratin gjatë fushatës për zgjedhjet e 25 prillit.

Vendimi i dënimit të Ferdinand Xhaferrajt, pas padisë së Ardian Çelës, është i pari që vjen menjëherë pas zgjedhjeve dhe tregon qartazi se fushatat elektorale, përtej debateve, akuzave dhe qëndrimeve politike, kanë brenda akuza dhe shpifje, fyerje e gënjeshtra lumë, të pafundme. Për të cilat tashmë, shumë prej individëve që i hedhin, duhet të përballen në gjykatë ku dhe marrin dënimin, siç është edhe rasti i Ferdinand Xhaferrajt, kreut aktual të PD-së në Durrës. Një nga skandalozët e pakët të ngelur në krah të Lulzim Bashës.

Tashmë në PD ka disa shpifësa, apo disa mashtruesa. Nuk është vetëm Fitim Zekthi, i dënuar nga gjykata si mashtrues, apo Ervin Salianji. Por, një shpifës zyrtarisht është edhe Ferdinand Xhaferraj./CNA.al

Lajmet e fundit nga