LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rruga e Arbrit/ Rama e hap, policia e mbyll

29 Nëntor 2021, 19:58, Aktualitet CNA
Rruga e Arbrit/ Rama e hap, policia e mbyll

Reshjet e shiut dhe dëborës kanë sjellë vështirësi në disa akse të vendit.

Përmes një njoftimi, Policia Rrugore bën me dije se në aksin e bypass-it në rrugën e Arbrit dhe në Qafë Murrizë është  vështirësuar qarkullimi i automjeteve, si pasojë e reshjeve të dëborës dhe e mospërdorimit të zinxhirëve.

Po ashtu, policia u bën thirrje drejtuesve të mjeteve të kontrollojnë shpejtësinë dhe të mos drejtojnë mjetin në gjendje të dehur apo pa rrip sigurimi.

Kujtojmë që sot ishte edhe inagurimi i hapjes së Rrugës së Arbrit nga ana e qeverisë, por pas vështirësive të shumta kjo rrugë është mbyllur nga policia.

Njoftimi i plotë:

Për shkak të motit të keq me reshje shiu dhe dëbore, në të gjitha rrugët e vendit është krijuar vështirësi në qarkullimin e automjeteve.

Në disa akse rrugore, kryesisht në bypass-in e rrugës së Arbrit dhe në Qafë Murrizë është  vështirësuar qarkullimi i automjeteve, si pasojë e reshjeve të dëborës dhe e mospërdorimit të zinxhirëve nga drejtuesit e automjeteve.

Shërbimet e Policisë Rrugore kanë marrë masa, në bashkëpunim me firmën që ndërton rrugën, dhe pas ndërhyrjes së borëpastrueseve  qarkullimi i automjeteve vijon, por me ngadalë.

Nisur nga situata e krijuar, shërbimet e Policisë Rrugore dhe ato të Patrullave të Përgjithshme nuk do të lejojnë kalimin e automjeteve në drejtim të bypass-it në rrugën e Arbrit dhe në Qafë Murrizë, as në gjitha ato akse rrugore në të cilat ka prezencë të dëborës, pa vendosur zinxhirët dhe gomat dimërore.

Me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore, si dhe për t?u ardhur në ndihmë përdoruesve të rrugës, në rast nevoje, për shkak të motit të keq, Policia e Shtetit ka marrë një sërë masash emergjente, duke rritur prezencën e shërbimeve me uniformë, në të gjitha rrugët e vendit.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve që të rrisin kujdesin në rrugë gjatë kalimit në të gjitha akset rrugore, pasi ka prezencë të ujit dhe të dëborës, të vendosin rripin e sigurimit, të mos qarkullojnë me shpejtësi, të mos kryejnë parakalime dhe të mos drejtojnë mjetin nën ndikimin e alkoolit apo më keq akoma në gjendje të dehur./CNA.al

Lajmet e fundit nga