LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dëborë dhe ulje temperaturash/ Surprizat e motit për 2 ditët e ardhshme

29 Nëntor 2021, 16:12, Aktualitet CNA
Dëborë dhe ulje temperaturash/ Surprizat e motit për 2 ditët

Ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga masat ajrore të paqëndrueshme të cilat do të sjellin reshje në territor. Pritet që uletësira perëndimore të ketë reshje shiu me inetsitet të ulët. Ndërsa pjesa më e madhe e zonës malore do të vijojë të jetë në prezencën dëborës. Por pasditja dhe mbrëmja sjellin përmirësim gradual të motit.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen ndieshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -2°C deri në 13°C.

Era do të fryjë mesatare deri e fortë me shpejtësi 60 km/h nga drejtimi verior- verilindor, për pasojë në brigjet detare do ë krijohet dallgëzim 5 ballë.

Ndërkaq, ditën e mërkurë në orët e para të ditës do të ketë alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta, të cilat do të krijojnë mundësi për momente me pika shiu në zonat Jugore. Po_ashtu dhe në orët në vijim vendi ynë në pjesën më të madhe do të mbetet në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave.

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, POR do të rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -5°C deri në 15°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Jugor – Juglindor duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga