LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tensione në Ballsh/ Naftëtarët përplasen me policinë

29 Nëntor 2021, 09:50, Aktualitet CNA
Tensione në Ballsh/ Naftëtarët përplasen me policinë

Naftëtarët e Rafinerisë së Ballshit janë ngritur sërish në protest, duke kërkuar shlyerjen e plotë të pagave të prapambetura.

Kreu i Sindikatës, Sokol Dautaj, në një prononcim për mediat tha se naftëtarët kërkojnë që në rafineri të mos kryhen punime deri sa të ketë një zgjidhje ligjore për pagat e tyre.

Pa asnjë njoftim mbi shitjen apo blerjen e asetit nga palë të ndryshme në mënyrë provokative ka filluar punimet një kompani private në rafineri. Me vendim gjyqi dhe me urdhër përmbarimor, naftëtarët kërkojnë të mos veprohet në rafineri deri sa të ketë një zgjidhje ligjore. Këkrojmë të merren masa e të mos provokohen incidente të ndryshme nga persona që nuk kanë lidhje me këtë punë në rafineri.”– tha Sokol Dutaj.

Ndërkohë tre furgona policie kanë mbërritur në ambientet e uzinës.

Gjatë protestës ka edhe momente tensioni, ku naftëtarët përplasen me uniformat blu.

Lajmet e fundit nga