LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vrasja e Fatmir Xhindit dhe Skerdilajd Konomit/ Paralajmërimi i Gledis Nanos, çfarë po ndodh me hetimet

1 Dhjetor 2021, 11:07, Aktualitet CNA
Vrasja e Fatmir Xhindit dhe Skerdilajd Konomit/ Paralajmërimi i Gledis

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano ka raportuar sot në Komisionin Parlamentar të Sigurisë, në lidhje me situatën e kriminalitetit në vend.

Gjatë fjalës së tij, Gledis Nano është ndalur edhe tek dy vrasje të bujshme, ajo ekzekutimit të ish-deputetit Fatmir Xhindi, në vitin 2009 dhe vrasja e ish-gjyqtarit Skerdilajd Konomi, në shtator të vitit 2011.

Gledis Nano paralajmëroi se të dyja këto çështje janë në hetim.

?Nuk dua të jap asnjë detaj në lidhje me këto vrasje, se është sekret hetimor. Por, janë të dyja çështje ende në hetim?-tha Gledis Nano.

Po ashtu ai u ndal edhe tek numri i vrasjeve në vendin tonë, për të cilat tha se prej vitit 2005 deri në vitin 2021 ka një trend në ulje.

?Për numër popullsie në vendin tonë jemi pak a shumë në nivele të përafërta me numrin e vrasjeve në vendet e BE.

Numri i vrasjeve në Shqipëri, është më pak se në vende si Bullgaria dhe Rumania.

Prej vitit 2005 deri në vitin 2021, kemi një tren në ulje për numrin e vrasjeve?-tha Gledis Nano./CNA.al

Lajmet e fundit nga