LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nisma e  Ambasadës Gjermane/ Pyllëzimi i zonave të mbrojtura

30 Nëntor 2021, 12:32, Sociale CNA
Nisma e  Ambasadës Gjermane/ Pyllëzimi i zonave të mbrojtura

Shpyllëzimi është një nga shkaktarët kryesor të erozionit të tokës.

Ambasada gjermane ka ndërmarrë një nismë në mbrojtje të tokës dhe natyrës.

?Përmes nismës ?Punë për Komunitetin? po mundësojmë mbjelljen e 31.800 fidanëve  në zonat e mbrojtura të Korab-Koritnikut, Alpeve të Shqipërisë, Butrintit dhe Dajtit, me mbështetjen e shumë banorëve të punësuar në afatshkurtër si pjesë e këtij projekti?, thuhet në një postim të Ambasadës gjermane në rrjete sociale.

Së bashku me Agjencinë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura, përfaqësues të Ambasadës Gjermane kanë vizituar një nga zonat e ndërhyrjes në Dajt, ku nisma ka punësuar 16 persona për mbjelljen e 9000 fidanëve akacia./CNA.al

Lajmet e fundit nga