LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Do dëshironit të bënit një xhiro rreth Venus-it?

11 Nëntor 2021, 17:03, Kuriozitete CNA
Do dëshironit të bënit një xhiro rreth Venus-it?

Venusi njihet si binjaku ?i keq? i Tokës dhe është injoruar kryesisht nga NASA për 30 vitet e fundit, sepse shumë shkencëtarë besonin se ishte një planet ‘i vdekur’.

Por tani agjencia hapësinore amerikane po planifikon të dërgojë dy sonda të reja prej 500 milionë dollarësh (352 milionë £) në Venus dhe ka shpërndarë një video magjepsëse se çfarë do të ndodhë kur njëri prej tyre të bjerë në sipërfaqe në fillim të viteve 2030.

Ai i lejon shikuesit të bëjnë një xhiro nëpër atmosferën e acartë të planetit për të parë se çfarë eksperimentesh shkencore do të kryejë anija kozmike DAVINCI+ në rrugën e saj drejt uljes në botën e ferrit.

Në fillim të këtij viti, administratori i NASA-s Bill Nelson zbuloi se të dy misionet në planetin e dytë nga dielli që pritet të nisin brenda 10 viteve të ardhshme.

Njëri, i quajtur VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy), do të rrotullohet rreth Venusit dhe do të shikojë nëpër retë e saj të trasha për të hartuar sipërfaqen.

Qëllimi është të kuptojmë historinë gjeologjike të planetit dhe të hetojmë pse ai u zhvillua kaq ndryshe nga Toka. Mund të zbulojë gjithashtu nëse vullkanet dhe tërmetet po ndodhin ende në Venus.

Por DAVINCI+ (Hetimi i atmosferës së thellë të Venusit të gazeve fisnike, kimisë dhe imazhit), do të shkojë një hap më tej duke u ulur në të vërtetë në botën e serrës.

Ndërsa zbret në sipërfaqe, sonda e teknologjisë së lartë do të matë atmosferën e acartë të planetit për të kuptuar se si është formuar dhe evoluar.

Ai gjithashtu do të synojë të përcaktojë nëse Venusi – i cili është planeti më i nxehtë në sistemin diellor me një temperaturë sipërfaqësore prej 900°F (500°C) – ka pasur ndonjëherë një oqean.

NASA ka publikuar tani një video të re për të ilustruar shkencën që DAVINCI+ do të kryejë në botën tonë binjake.

?Venusi po na pret të gjithëve dhe DAVINCI+ është gati të na çojë atje dhe të ndezë një rilindje të re të Venusit?, tha Giada Arney, një shkencëtare planetare në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore të NASA-s Goddard në Maryland.

DAVINCI+ është planifikuar të nisë në Venus në vitin 2029, një vit pas VERITAS, dhe ka dy faza kryesore të misionit të tij.

Së pari, anija kozmike do të kryejë dy fluturime të planetit për të studiuar atmosferën e tij dhe sipërfaqen e natës.

Ai do të vëzhgojë se si retë ndryshojnë me kalimin e kohës dhe do të përpiqet të identifikojë një kimikat misterioz që thith dritën ultravjollcë.

Duke ecur me kajak në ujërat e Hënës së Saturnit Titan dhe hedhjen me parashutë…

Emiratet e Bashkuara Arabe shpall misionin e tyre të radhës ndërplanetar në VENUS:…

Ai gjithashtu do të kërkojë gaze – të tilla si heliumi, neoni, argoni dhe kriptoni – në atmosferë dhe do të zbulojë pse Venusi është një ‘serrë e arratisur’ kur krahasohet me Tokën.

Gjatë punës së tij gjatë natës, kur planeti lëshon nxehtësinë e tij të përthithur, sonda do të hartojë sipërfaqen në dritën infra të kuqe në një përpjekje për të kuptuar se si u formuan malësitë e çuditshme të botës.

Shtatë muaj pas dy fluturimeve, anija do të bëjë një zbritje prej një ore përmes reve, duke dërguar të dhëna deri në vendin e saj të uljes Alpha Regio./CNA.al

Lajmet e fundit nga