LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbuloni arsyet pse humbisni shpesh herë produktivitetin në punë

7 Nëntor 2021, 21:00, Kuriozitete CNA
Zbuloni arsyet pse humbisni shpesh herë produktivitetin në punë

Mjafton vetëm një shpërqëndrim dhe ju e e humbisni fokusin kryesor, punën.

Së fundmi është kryer një studim në Universitetin e California-s, dhe u arrit në përfundim se punonjësit që shpërqëndroheshin nga telefonata apo email-e, donin të paktën 23 minuta për t?ju rikthyer detyrave të tyre dhe kjo shoqërohej me stres dhe frustrim.

Të gjithëve mund të na ndodhë dhe në fakt ka disa arsye pse na ndodh kjo.

Mjafton ta hapësh Instagramin për 1 sekondë dhe do të mbetesh atje për 5, 10, 15 minuta. Kohë e humbur kot!

Në një çast je duke u marrë me një punë, momentin tjetër e gjen veten duke kërkuar për rezervimin e lokalit për në mbrëmje, apo duke porositur online këpucët e reja. Kështu ti harron çfarë kishe për të bërë dhe si rrjedhojë produktiviteti bie. E mira është që gjatë kohës së punës merruni me detyrat që i përkasin punës dhe pasi t?i keni deleguar, shpenzojeni kohën që mbetet si të doni. Mos harxhoni energji në gjëra që s?do t?ju vlejnë.

Kjo rrëmujë nënkupton shpërndarje të vëmendjes në shumë gjëra njëherësh. Organizohuni dhe merruni me prioritetet. Vetëm kështu do të jeni 100% të fokusuar në çfarë po bëni.

 

Që do të thotë se shpenzon kohën dhe energjinë tënde në gjëra që ndoshta s?të takojnë. Mos kërkoni menjëherë për zgjidhje. Fillimisht pyesni veten nëse është pjesë e rolit tuaj dhe pastaj studioni mundësitë e tjera.

Kur s?pranon kritika dhe këmbëngul tek teoria jote përveçse s?do të mësosh versionin e saktë, do t?i heqësh vetesh shumë energji që mund t?i përdorje për të qenë produktivë në detyrat e tua./CNA.al

Lajmet e fundit nga