LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

NASA bën publik njoftimin/ Një asteroid me madhësinë e kullës Eifel pritet të kalojë afër tokës

8 Nëntor 2021, 15:13, Kuriozitete CNA
NASA bën publik njoftimin/ Një asteroid me madhësinë e

Një asteroid me madhësinë e Kullës Eifel do të kalojë pranë Tokës muajin e ardhshëm, duke udhëtuar me 14,714 milje në orë, përpara se të shkojë përsëri në hapësirë.

Nuk do të jetë shumë afër në terma tokësorë, duke ardhur 2.5 milionë milje nga planeti ? ose rreth dhjetë herë më larg se hëna ? kështu që nuk do të përbëjë asnjë kërcënim për ne.

Megjithatë, ‘4660 Nereus? një asteroid  në formë të paqartë ?veze? është klasifikuar si një asteroid potencialisht i rrezikshëm nga NASA sepse është 1,082 këmbë i gjatë dhe kalon orbitën e Tokës.

Ai do të bëjë ‘afrimin’ e tij më 11 dhjetor, përpara se të kthehet në orbitën e tij të gjatë rreth diellit, duke u kthyer në vitin 2060 ku do të jetë 750,000 milje larg.

Këto qasje relativisht të afërta dhe përmasat e tij domethënëse, kanë çuar në një numër propozimesh të dështuara për misione robotike për të eksploruar shkëmbin ndërsa ai kalon me shpejtësi përtej Tokës.

Sipas Daily Mail, Nereus është një asteroid i klasit Apollo, me një orbitë që e vendos atë në një afërsi mjaft të rregullt me ??Tokën, duke rrotulluar rreth diellit gjysmën e shpeshtë të Tokës.

Një numër misionesh tashmë janë planifikuar, por deri më tani asnjë nuk ka ndodhur.

Kjo përfshin sondën private të Asteroideve pranë Tokës (NEAP), e cila ishte një koncept i zhvilluar nga kompania private SpaceDev për të synuar një asteroid afër Tokës dhe për të vendosur instrumente shkencore dhe për ta shpallur atë si pronë private.

Ai mision i propozuar hasi në çështje financimi dhe kështu nuk u realizua kurrë.

Një tjetër ishte misioni i parë japonez i kthimit të mostrës Hayabusa, i cili kishte shënjestruar Nereusin, por një vonesë e nisjes bëri që ai të ridrejtohej në 25143 Itokaëa.

Anija kozmike robotike NEAR Shoemaker e NASA-s gjithashtu ishte vendosur fillimisht të fluturonte nga asteroidi, por objektivi u ndryshua në 253 Mathilde dhe 433 Eros.

Asteroidet pranë objekteve të Tokës janë gjithashtu një objektiv i mirë për teleskopët me bazë tokësore, të cilët mund të marrin vëzhgime të detajuara ndërsa vijnë brenda disa milionë milje nga Toka./CNA.al

Lajmet e fundit nga