LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zaev shtyn dorëheqjen/ Ministri Hoxha: Qeveria duhet të bjerë

10 Nëntor 2021, 19:30, Kosova & Bota CNA
Zaev shtyn dorëheqjen/ Ministri Hoxha: Qeveria duhet të bjerë

Ndonëse pjesë e koalicionit qeveritar, Arjanit Hoxha, ministër i Bujqësisë në Maqedoninë e Veriut dhe sekretar i lëvizjes ?Besa? shprehet se qeveria e Zaev duhet të bjerë.

I ftuar në emisionin ?Debat? me Alba Alishanin në A2 CNN, Hoxha u shpreh se Lëvizja ?Besa? kërkon rrëzimin e kësaj qeverie për të vetmen arsye sepse po rrezikohet demokracia.

?Ne si kryesi e lëvizjes Besa kemi marrë vendimin që kjo qeveri duhet të kalojë një mocion mosbesimi, respektivisht kjo qeveri duhet të bjerë dhe të ndërtohet një qeverisje e re mbi parimet që do të duhet të ndërtohen në bazë të partneriteteve të barabarta të partive që do të marrin pjesë në qeverisje. Unë respektoj vendimin e organeve të partisë dhe po sillemi siç i ka hije një subjekti politik. E kemi treguar që prej 1 viti po përballojmë një presion. Ne jemi munduar t?i tejkalojmë vështirësitë. Ne jemi nënshkrues të iniciativës për rrëzimin e qeverisë. Besa nuk ka diskutuar me asnjë parti tjetër për hap të radhës. Qeveria duhet të bjerë pasi është rrezikuar demokracia. VMNRO-DPMNE u rrëzua për të njëjtën arsye?, tha Hoxha./CNA.al

Lajmet e fundit nga