LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zoto ‘kap’ edhe bashkitë e Patosit dhe Roskovecit

5 Nëntor 2021, 13:18, Aktualitet CNA

Bashkitë e Patosit dhe Roskovecit kanë rënë në rrjetën e inceneratorëve të Klodian Zotos. Këto dy bashki do të dërgojnë mbetjet urbane te inceneratori i Fierit, ndërsa kanë paralajmëruar rritje të taksave për qytetarët me qëllim që të përballojnë kostot për djegien e plehrave.

Pak javë pasi kryeministri Edi Rama kritikoi kryetarët e bashkive për menaxhimin e dobët të mbetjeve urbane, duke u sygjeruar që të lidhin kontrata me inceneratorët, disa nga drejtuesit e pushtetit lokal nuk kanë humbur kohë për të bërë marrëveshje me Klodian Zoton. Bashkia e Roskovecit dhe ajo e Patosit kanë lidhur marrëveshje me inceneratorin e Fierit, në pronësi të Zotos. Sipas Maksi Gogës, nënkryetar i bashkisë së Roskovecit, duke nisur nga janari i vitit të ardhshëm mbetjet urbane të kësaj bashkie do të digjen te inceneratori i Fierit.

Ndërkohë, Patosi ka nisur që tani të dërgojë mbetjet urbane te inceneratori i Klodian Zotos. Këtë gjë e konfirmoi Vangjel Nushi, drejtor i shërbimeve në këtë bashki, i cili u shpreh se shpenzimet do të përballohen nga buxheti i bashkisë.

Por asnjë nga dy zyrtarët e bashkive, Roskovec dhe Patos, nuk tregon se sa është vlera e kontratës që këto institucione kanë lidhur me inceneratorët për të dërguar mbetjet urbane në zonat respektive. Nga ana tjetër, nënkryetari i bashkisë së Roskovecit, pranon se dërgimi i mbetjeve në incinerator do të pasohet me rritje të taksave për qyetarët.

Disa ditë më parë, edhe kryetari i bashkisë së Mallakastrës, Qerim Ismailaj konfirmoi për Syri Televizion se nga janari do të dërgojë mbetjet urbane në inceneratorin e Fierit. Gjithashtu, Ismailaj paralajmëroi se për bizneset e mëdha në këtë bashki do të ketë rritje të taksave, me qëllim përballimin e kostove për djegien e mbetjeve në inceneratorin e Klodian Zotos./Syri Tv

Lajmet e fundit nga