LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Xhafaj: Ka përpjekje për të ndikuar drejtësinë e re

4 Nëntor 2021, 19:20, Aktualitet CNA
Xhafaj: Ka përpjekje për të ndikuar drejtësinë e re

Deputeti i PS-së Fatmir Xhafaj, shprehet se se ka përpjekje për të ndikuar në drejtësinë e re.

I ftuar në Syri Tv, Xhafaj tha se kemi 30 vjet që kemi këtë qasje me drejtësinë, dhe nuk mund të ndryshojë dot për tre vjet.

?Reforma e re e drejtësisë i ka dhënë fund ndikimit politik. Lufta mes institucioneve dhe përpjekjeve për të ndikuar në vendimmarrje është e pranishme, sepse kemi 30 vjet që kemi këtë qasje me drejtësinë, nuk mund të ndryshojë dot për tre vjet.

Drejtësia ka pasur influenca politike në vend e kjo gjë është e ditur. Shpesh herë Komisioni i Venecias keqcitohet. Komisioni i Venecias e ka certifikuar projektin kushtetues për reformën në drejtësi?, u shpreh Xhafaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga