LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbrojtja e Europës Jug-Lindore/ Peleshi: Jemi pro “Politikës së dyerve të hapura”

5 Nëntor 2021, 08:38, Aktualitet CNA
Mbrojtja e Europës Jug-Lindore/ Peleshi: Jemi pro “Politikës

Ministri i Mrojtjes, Niko Peleshi në Ministerialin e Mbrojtjes së Europës Jug-Lindore që u mbajt në Shkup të Maqedonisë së Veriut, është shprehur se Shqipëria mban qëndrim pro ?Politikës së dyerve të hapura? për nismat rajonale si një mundësi për rritjen e ndërveprimit mes të gjitha shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Ministri Peleshi theksoi mbështetjen e Shqipërisë për iniciativën SEDM dhe për Brigadën e Europës Jug-Lindore (SEEBRIG), komandën e të cilës pritet që në vitin 2023 ta marrë Shqipëria. Ministri i Mbrojtjes u shpreh se ?iniciativat rajonale janë një mundësi e shkëlqyer për të rritur ndërveprimin midis shteteve të rajonit tonë dhe ofrojnë mundësinë e trajtimit në tavolina të përbashkëta të sfidave me të cilat ne përballemi në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes?. Gjatë ministerialit, Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi theksoi qëndrimin e vendosur pro parimit të ?Politikës së Dyerve të Hapura? për të gjithë nismat rajonale dhe jo vetëm SEDM, në të cilat duhet të bëjnë pjesë të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor siç natyrshëm është edhe Kosova.

Ky takim, që mbledh ministrat e Mbrojtjes zhvillohet një herë në vit dhe është një mundësi shumë e mirë për të analizuar arritjet, vlerësuar planet e përbashkëta dhe projektet për të ardhmen të iniciativës politiko-ushtarake më të vjetër të rajonit tonë, siç është SEDM./CNA.al

Lajmet e fundit nga