LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Paralizohet tregtia në SHBA, bllokohen zinxhirët e furnizimeve

21 Tetor 2021, 17:58, Kosova & Bota CNA
Paralizohet tregtia në SHBA, bllokohen zinxhirët e furnizimeve

Rreth 200 mijë kontejnerë të ngarkuar kanë mbetur stok në portin e Los Anxhelosit, duke portretizuar kështu krizën e zinxhirit të furnizimeve që aktualisht ka mbërthyer sektorët e manifakturës dhe atë të shitjes me pakicë në Shtetet e Bashkuara.

Ai i Los Anxhelosit është një ndër portet më të rëndësishme për mbledhjen dhe shpërndarjen e mallrave në Amerikë. Volumi i trafikut përmes oqeanit në portin Long Beach përbën 40 për qind të totalit të të gjitha porteve amerikane.

Aktualisht, sipas të dhënave të autoriteteve, në portin në fjalë janë edhe 24 anije tregtare që kanë mbetur të ankoruara, ndërsa 11 të tjera janë në radhë për të hyrë në port.

Qeveria amerikane ngriti një grup të posaçëm pune në qershor për të zgjidhur krizën e furnizimeve në transport dhe atë të procesimit të ushqimeve. Megjithatë, katër muaj më vonë, bllokimi i kontejnerëve në portet e vendit nuk po tregon shenja lehtësimi.

Edhe numri i kamionëve të transportit që hyjnë dhe dalin nga porti i Los Anxhelosit është i vogël. Shkak për këtë situatë është mungesa e krahut të punës, që konsiston në punonjësit e punëve fizike të portit dhe në shoferët e kamionit.

Sipas Shoqatës Amerikane të Transporteve, mungesa aktuale e shoferëve të kamionëve në Shtetet e Bashkuara u rrit me 30 për qind krahasuar me nivelin para pandemisë./euronews

Lajmet e fundit nga