LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërron jetë ish Sekretari Amerikan i shtetit Colin Powell nga Covid 19

18 Tetor 2021, 12:23, Kosova & Bota CNA
Ndërron jetë ish Sekretari Amerikan i shtetit Colin Powell nga Covid

Ka ndërruar jetë Colin Powell, sekretari i parë me ngjyrë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Gjenerali Colin L. Powell, ish -sekretari amerikan i Shtetit dhe Kryetar i Shtabit të Përgjithshëm të Shtabit, ndërroi jetë këtë mëngjes për shkak të komplikimeve nga Covid 19,” shkroi familja e tij në Facebook.

Ne kemi humbur një burrë, baba, gjysh dhe një amerikan të mrekullueshëm dhe të dashur,” shkruajnë ata, duke vënë në dukje se ai ishte plotësisht i vaksinuar.

Kujtojmë se në vitin 2003 Gjenerali Colin L. Powell ka vizituar shqipërinë dhe është pritur nga kryeministri  asaj kohe Fatos Nano. Popullariteti i tij kombëtar u rrit pas fitores së koalicionit të udhëhequr nga SHBA gjatë Luftës së Gjirit, dhe për një kohë në mesin e viteve ’90, ai u konsiderua një pretendent kryesor për t’u bërë Presidenti i parë me ngjyë i Shteteve të Bashkuara./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga