LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sulm i frikshëm në Siri/ Raportohen 14 viktima

20 Tetor 2021, 10:00, Kosova & Bota CNA
Sulm i frikshëm në Siri/ Raportohen 14 viktima

Një sulm me bombë në një autobus ushtarak ka ndodhur ne Siri në Damaskun qendror. Sulmi ka vrarë 14 persona, raporton BBC. Të pranishmit thanë se inxhinierët ushtarakë çaktivizuan një pajisje të tretë shpërthyese që kishte rënë nga automjeti. Komandanti i policisë së Damaskut, Gjeneral Major Hussein Jumaa e quajti sulmin një “akt frikacak”.

Asnjë grup nuk ka thënë ende se ishte i planifikuar, por dyshimi do të bjerë mbi IS, e cila ka sulmuar automjete ushtarake në lindje të vendit këtë vit.

Edhe pse Siria është përfshirë nga lufta civile për një dekadë, sulme të tilla në kryeqytet janë gjithnjë e më të rralla.

Rajoni është bastioni i fundit i grupeve rebele dhe xhihadiste që janë përpjekur të përmbysin Presidentin Bashar al-Assad që nga viti 2011.

Deri tani, lufta ka lënë të paktën 350,000 njerëz të vdekur dhe bëri që gjysma e popullsisë të largohej nga shtëpitë e tyre, përfshirë gati gjashtë milionë refugjatë jashtë vendit./CNA.al

Lajmet e fundit nga