LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet në Kosovë/ Kurti i kënaqur me balotazhin

18 Tetor 2021, 12:34, Kosova & Bota CNA
Zgjedhjet në Kosovë/ Kurti i kënaqur me balotazhin

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili njëkohësisht është edhe kryeministër i Kosovës, ka reaguar pas publikimit të rezultateve të zgjedhjeve të 17 tetorit, ku duket se partia e tij deri më tani nuk ka arritur të sigurojë fitore.

Kurti në deklaratën e tij për mediat ka thënë se zgjedhjet e së dielës ishin të lira, demokratike dhe të hapura.

Kurti tha se janë të kënaqur që kanë shkuar në balotazh në shumicën e komunave dhe synon që të fitojnë në këtë garë.

?Si kryetar i LVV jam i kënaqur të shoh kaq shumë kandidat tonë në balotazh. Është një shans që të vazhdojmë të flasim dhe të diskutojmë me qytetarët se si ti mbrojmë dhe avancojmë të arriturat në këtë gjysmë viti të qeverisjes. Ndryshimi real është shumë më shumë se fjalë.

Jam i etur të punoj e bashkëpunoj me secilën komunë që vlerat tona të arrijnë në cdo lagje e secilën shtëpi. Do të punoj me secilin kryetar komune? Urime të gjithë kandidatëve, kjo është festë e madhe e demokracisë si zgjedhje dhe e politikës si shërbim. Kandidatët e LVV-së do të jenë të angazhuar për secilën votë?, është shprehur Kurti.

Ai ka shtuar se si kryeministër është krenar që kishim miq nga BE-ja që vëzhguan demokracinë tonë që mund të shërbejë si shembull për vendet e rajonit.

Lajmet e fundit nga