LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“A ka vdekur shoqëria civile?”/ Sociologu: Mbyllin gojën kur marrin pjesën e tyre të “tortës”

19 Tetor 2021, 20:23, Aktualitet CNA
“A ka vdekur shoqëria civile?”/ Sociologu: Mbyllin gojën

Aktivistja Edlira Çepani deklaroi se nuk është e gabuar përfshirja e individëve të shoqërisë civile në politikë, por kjo nuk mund të  përdoret për qëllime politike.

?Në një shoqëri patriarkale nëse perceptohet se gruaja ka mendimet e burrit, është gabim! Në shumë parlamente të botës, burri është nga një parti, gruaja nga tjetra. Nuk ka asgjë të keqe që një person nga shoqëria civile të vendosë në një moment të caktuar të merret me politikë. Nëse organizata përdoret për qëllime politike, kjo është gabim! Nëse një organizatë bëhet vegël e partive politike, kjo është tërësisht gabim!?, deklaroi Çepani e ftuar në studion e ABC News.

Sociologu Gëzim Tushe shtoi i se ka shoqata që mbështesin një kauzë të caktuar dhe në momentin kur marrin pjesën e tyre të ?tortës? mbyllin gojën e nuk bëjnë më zë.

?Është e turpshme të drejtosh një shoqatë dhe kur merr një copë nga torta ta mbyllësh gojën. Shoqëritë civile ja bëjnë me sy selive. Ka dy shtylla kryesore shoqëria civile. Kjo është pjesa që ka të bëjë publikun qytetar. Ka një lloj elitarizmi në këto shoqata.  Shoqëria civile është pjesë e rëndësishme e shoqërisë që prodhon kapital?, theksoi Tushe./CNA.al

Lajmet e fundit nga