Connect with Us

Basha ka nevojë të rishpikë Bashën/ Agron Gjekmarkaj: Luli që njohim duhet të bëhet ish-Luli

Politikë

Basha ka nevojë të rishpikë Bashën/ Agron Gjekmarkaj: Luli që njohim duhet të bëhet ish-Luli

Publikuar

-

Analisti Agron Gjekmarkaj, sot ka veshur “kostumin e deputetit”, “kostum” për të cilin u shfrenua dhe “derdhi djersë” për ta pasur.

U shfrenua me të ashtuquajtura analiza politika, duke akuzuar e sharë kreun e PD Lulzim Basha, “derdhi djersë” sa nga njëri emision në tjetrin, duke numëruar dështimet e Bashës dhe më pas e gjeti veten në listat për deputet dhe sot mban një pozicion të tillë.

Edhe pse me besueshmëri zero, jo se e themi ne por se e thonë veprat e tij, Gjekmarkaj del në Kuvend dhe paguhet me taksat e shqiptarëve, sikur këtë ta fundit po i dhimbsen.

Në të vërtetë ai nuk shikon përtej hundës së tij dhe këtë e ka treguar në raport me kreun e PD Lulzim Basha, i cili e futi në lista për deputet pasi u sha dhe u “masakrua”, prej tij.

Provat që e bëjnë të pabesueshëm

Më 23 Janar 2018, në një analizë me titull “ Basha ka nevojë të rishpikë Bashën”, që gjeti hapësirë në të gjitha mediat, Agron Gjekmarkaj shkruante se “Luli që njohim duhet të bëhet ish-Luli.

Sipas Gjekmarkajt, aii duhet të tejkalojë vetveten në disa gjera themelore e karakteriale.

Falje duhet të kërkojë për kauzat e tradhtuara prej tij pas çadrës dhe drynit të “Republikës së re”. Falje të thërrasë për arsyet personale që e çuan te gjymtimet, prerjet dhe vragat që i ka shkaktuar PD-së dhe puçrrat që i ka mbivendosur!

 Falje që lejoji triumfin e banalitetit, këtë flamë që nuk i shqitet. Ai duhet t’u kërkojë falje për mungesën e koherencës dhe identitetit politik të këtyre viteve që ai është kryetar. Të kërkosh falje, nuk është dobësi.

Ta përdorësh atë për të kaluar lumin, është poshtërsi. Budallenj s’ka shumë në xhiro këso kohe. Ai duhet të thërrasë derisa të ngjiret, tani jam një tjetër…

Besomëni! Basha i ka konsumuar stinët e fjalimeve të bukura, tani i duhet të hyjë në stinën e akteve të vërteta”, shkruante Gjekmarkaj, duke bërë thirrje që ta besonin për këto që thoshte.

LEXO EDHE:  Politika “ndez motorët” për zgjedhjet/ Zbulohet slogani i PD-së

Gjekmarkaj bën Bashën Kryeministër

I njëjti, pasi e pa veten në listat për deputet nisi me elozhe ndaj Bashës.

Nga “Basha ka nevojë të rishpikë Bashën”, Gjekmarkaj doli tek Basha kryeministër dhe me vizion.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, me datë 8 Prill 2021, Gjekmarkaj shkruante se “me ardhjen e Bashës në krye të punëve në Shqiperi do të vijnë më shumë vaksina perëndimore, proçesi i vaksinimit do të jetë më efikas dhe i plotë”.

Sipas Gjekmarkajt, strategjia e tij si Kryeministër dhe e Opozitës për daljen nga kriza ishtë e qartë.

Shkurt e drejt, vaksinimi do të vazhdojë, do të përfundojë me vaksina cilësore për të gjithë pa diskriminim social.

Duhet të kujtojmë se shtëpitë nuk po i ndërton Edi Rama me kursimet e veta, por me donacionet dhe kreditë që duhet t’i paguajmë një me një të dhëna nga BE dhe institucione të tjera ndërkombëtare!
Po ashtu në këtë pikë Lulzim Basha ka qenë i prerë dhe konkret. Rindërtimi do të permbyllet nga Qeveria e re si prioritet absolut. Shtëpitë me ligj do të jenë pronë e banorëve të cilët mund ti shesin ose ti mbajnë sipas dëshirës.

Fushata njerëzore e Lulzim Bashes po e vjetron edhe më gënjeshtarin kronik, hakërruesin dhe sharësin e perjetshëm”, shkruante Gjekmarkaj.

Por, pavarësisht këtyre lëpirjeve, Basha nuk u bë dot, kryeministër, por Gjekmarkaj u bë deputet.

Realiteti është ky, se sa dhe si mund ti besohet Agron Gjekmarkajt në Kuvend, ngrihen mijëra pikëpyetje dhe dyshime./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Meta jep alarmin/ Gjendja është shumë e rëndë, duhet reflektim

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Presidenti Ilir Meta ka dhënë alarmin sot për zbatimin e ligjit në Shqipëri si dhe korrupsionin.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta ka publikuar raportin e “Indeksi i Sundimit të Ligjit 2021”, përgatitur nga Ëorld Justice Project, sipas të cilit zbatimi i ligjit në Shqipëri po përkeqësohet në mënyrë të ndjeshme.

Meta thekson se ky raport është tregues i gjendjes reale ku ndodhet vendi dhe një “thirrje” e fuqishme për të reflektuar dhe marrë masa për të luftuar korrupsionin dhe mundësuar një drejtësi efektive dhe të paanshme për të gjithë.

Sipas tij, Shqipëria ka korrupsionin më të lartë në Europë dhe rajon dhe se asnjë tregues nuk njeh përmirësim, por vetëm rënie të vazhdueshme në krahasim me vendet e tjera.

Raportet e organizatave ndërkombëtare prestigjioze, konfirmojnë vit pas viti, se zbatimi i ligjit në Shqipëri po përkeqësohet në mënyrë të ndjeshme.

“Indeksi i Sundimit të Ligjit 2021”, përgatitur nga Ëorld Justice Project, është tregues i gjendjes reale ku ndodhet vendi dhe një “thirrje” e fuqishme për të reflektuar dhe marrë masa për të luftuar korrupsionin dhe mundësuar një drejtësi efektive dhe të paanshme për të gjithë.

Ky Raport mat mënyrën e qeverisjes; sa i pavarur është gjyqësori; sa funksionojnë agjencitë audituese dhe sa pavarësi kanë këto organe të kontrollojnë Qeverinë; nëse zyrtarët hetohen dhe dënohen për shkelje; nëse mediat janë të pavarura; nëse zyrtarët zgjidhen sipas rregullave e procedurave të parashikuara nga Kushtetuta.

Konkluzionet e ËJP konfirmojnë se Shqipëria ka korrupsionin më të lartë në Europë dhe rajon dhe se asnjë tregues nuk njeh përmirësim, por vetëm rënie të vazhdueshme në krahasim me vendet e tjera.LEXO EDHE:  Berisha “zbret” në terren/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD: Të bëhemi bashkë për fitore

LEXO EDHE:  Topalli sulmon sërish Bashën/ Ju tregoj hipokrizinë dhe tradhëtinë e tij

Sipas këtij Indeksi, nga matja e 4 parimeve universale të Sundimit të Ligjit, ai i llogaridhënies, ligjit të drejtë, qeverisjes së hapur, drejtësisë së paanshme dhe të aksesueshme, rezulton se Shqipëria ka pësuar rënie sa i takon sundimit të ligjit, duke u renditur për vitin 2021, e 83-ta nga 139 shtete, mes Suriname, Algjerisë apo Uzbekistanit.

Është për të ardhur keq, që sa i përket faktorit mbi respektimin e ligjit nga Qeveria, Shqipëria jo vetëm që renditet e 109-ta, por ka arritur të lërë pas, me 0,01 pikë, Afganistanin.

Matja e faktorit të mungesës së korrupsionit (që ka matur tregues mbi rryshfetin, ndikimin e paligjshëm, shpërdorimin e fondeve dhe burimeve publike), e rendit Shqipërinë të 105-ën, pas Ganës, Kolumbisë, Beninit, apo 0,01 pikë më mirë se Zambia, Mozambiku dhe El Salvadori.

Këto të dhëna, për fat të keq, përputhen plotësisht me bindjen dhe perceptimin e përgjithshëm të qytetarëve tanë, të cilët nisur nga kjo situatë e rëndë, kanë humbur shpresën dhe gjithmonë e më shumë po largohen nga vendi, për ta ndërtuar jashtë Shqipërisë të ardhmen e tyre.

Jam thellësisht i shqetësuar për faktin se këto raporte, që tregojnë me vërtetësi realitetin tonë, edhe pse na konfirmojnë prej vitesh përkeqësim të vazhdueshëm, sërish nuk gjejnë reflektim tek ata që kanë përgjegjësi për të ndërmarrë masat respektive.

Nëse Parlamenti, Qeveria dhe institucionet e pavarura vazhdojnë të anashkalojnë këtë regres të pandalshëm, atëherë si do të përmirësohet zbatimi i ligjit në vend?

Gjendja është shumë e rëndë dhe kërkon reflektim të menjëhershëm, efektiv dhe të përgjegjshëm.”-shkruan Ilir Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Jorida Tabaku si Sudja

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në politikën shqiptare ndodhin çudira. Në fakt shpesh dëgjojmë për njerëz që vetëm kanë përfituar nga përfshirja e tyre në politikë, pa shumë mund kanë marrë poste, apo karrige. Dhe kur shohin që po “fryn erë”, tentojnë të lexojnë situatën e pastaj të dalin e të rreshtohen në “drejtimin e erës”.

I tillë është edhe rasti i nënkryetares së Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, e cila në përgjithësi ka qënë e rezervuar në lidhje me debatet apo atë çfarë ndodh në PD.

Por, së fundi mesa duket Jorida Tabaku ka filluar të ecë “qorrazi”, dhe nuk po lexon dot situatën reale në të cilën ndodhet Partia Demokratike, ose halli i saj është diku tjetër.

Jorida Tabaku, një nga drejtueset e larta të PD-së, e cila në këto tetë vite ishte njeriu që shkonte dhe raportonte 24 orë në 24, tek zyra e ish-kryeministrit Sali Berisha, duket se së fundi ka ndërruar “pllakën”.

Ditët e fundit ka filluar të flasë dhe të artikulojë qëndrime që tregojnë se tashmë kemi një Joridë tjetër.

Tashmë Jorida Tabaku është rreshtuar hapur në mbështetje të Lulzim Bashës, pas vendimit personal të këtij të fundit për përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD.

Tani nuk kemi përballë atë zonjën serioze, që i maste mirë “hapat” e saj, por kemi një Joridë “bashiste”, që ndoshta për një karrige është gati të “kafshojë” edhe dorën që e ka “ushqyer”. Dhe për më tepër, ka filluar të flasë edhe si Grida Duma, që “Foltoret” me demokratët i quan emocionale.

Nuk ndiej asnjëherë kënaqësi kur ka deklarata emocionale. Nuk ndiej kënaqësi kur dëgjoj të njëjtët argumenta që përdoren nga analistët e majtë, të përdoren nga Berisha, nga dikush që e ka themeluar Partinë Demokratike”-ka deklaruar së fundi Jorida Tabaku.

Pra, nënkryetarja e PD hapur ka sulmuar liderin historik të demokratëve, dhe ka tentuar të gjejë një alibi për të mbrojtur Lulzim Bashën, përballë të vërtetave që artikulon nga Doktori.

Më tej, Tabaku ka folur me fjalët e Lulzim Bashës, duke thënë se PD është e ardhmja, askush nuk mund ta sulmojë e të tjera si këto.

Unë besoj se PD duhet të shohë nga e ardhmja, besoj se PD duhet ti thotë të vërtetat ashtu siç janë. Nuk ka asgjë të keqe të flasësh. Nuk ka asgjë të keqe edhe të kundërshtosh por të cënosh të ardhmen e PD sigurisht unë këtë e shoh me keqardhje.”-tha Tabaku.

LEXO EDHE:  Prova e fundit e marrëveshjes Rama-Basha

LEXO EDHE:  Luli turpërohet në protestë/ Hesht në Parlament

Në fakt Jordia Tabaku sërish mesa duket nuk ka kuptuar asgjë. Ose bën sikur nuk kupton. Këtë e di vetëm ajo. Por, askush nuk po e sulmon Partinë Demokratike. Përkundrazi ajo që po bën Sali Berisha është një nismë që PD të çlirohet nga pengmarrja. Që PD të mos ketë një kryetar që nuk bën Opozitë, një kryetar pazarxhi dhe ortak të kryeministrit.

Por, përtej këtyre, Jorida Tabaku ka tentuar të justifikojë vendimin personal të Lulzim Bashës, për të përjashtuar nga grupi i PD, liderin historik të demokratëve.Sipas Tabakut vendimi u mor për të ardhmen e PD.

Ishte vendim i vështirë por i pashmangshëm për të ardhmen e PD, për rrugëtimin dhe betejen që kemi. Dhe ne betejën e vetme e kemi me PS dhe askënd brenda nesh”-tha Tabaku.

Pra, sipas nënkryetares së PD, duke përjashtuar figurat historike të demokratëve, po “luftojnë” PS-në?

Këtë mund ta thotë vetëm Jorida Tabaku, Lulzim Basha dhe servilët që i rrinë nga pas.

Por “qershia mbi tortë”, e qëndrimit të Jorida Tabaku, ishte deklarata e saj se tani nuk është moment që të flitet për statut, dhe për procedura.

Mos ta shohim këtë si një çështje statuti, interpretimi por ta shikojmë si një çështje e rëndësishme për të ardhmen e PD-së dhe të përpiqemi të gjithë bashkë dhe të kontribuojmë, sesi mund ta bëjmë PD më të madhe sesi mund ta bëjmë atë forcë qeverisëse, edhe më demokratike, edhe më të bashkuar.

Sot askush nuk e ka luksin që të sulmojë Partinë Demokratike”-ka deklaruar Jorida Tabaku. Një deklaratë e turpshme për një nënkryetare.

Por, në fakt ajo që duket qartë, përtej rreshtimit në krah të Bashës, me shpresën për një karrige, apo me shpresën se do ta kandidojë për kryetare të Bashkisë së Tiranës, ajo që vihet re është se tani kemi një Joridë tjetër, një Joridë që flet si Sudja dikur.

Nuk kanë shumë ndryshim. Sudja zhduku lekët e shqiptarëve, ndërsa Jorida dhe komponenti i saj po zhdukin Partinë Demokratike.

Zgjodhi Suden, jo PD-në. Për një karrige u shkri tek “Kompetent Luli”./CNA.al

Jorida Tabaku, një përgjigje e detyruar

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pse Batoni është bërë Lulzims?!

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në ekranet televizive, Baton Haxhiu, krahu i djathtë i Edi Ramës, një nga këshilltarët e tij kryesorë, një nga njerëzit që Rama e dëgjon më shumë, është kthyer në një Lulzims.

Njeriu që gjatë fushatës së zgjedhjeve na thoshte se Luli do humbte, ishte i paaftë, i dështuar, ishte një hije, nuk mund të ishte kryeministër, nuk merrte përgjegjësi, kishte shkatërruar Partinë Demokratike. Akuzohet për shumë bëma dhe gjëma.

Këto të gjitha na i thoshte Batoni.

Tani ka ndryshuar. Natën Batoni, po e bën ditë. Na thotë se Luli është një lider. Është e ardhmja, është i riu, është njeriu që do të zgjidhë çështjet politike, kryeministri që i duhet nesër Shqipërisë, e të tjera si këto. Qesharake deri në banale.

Sesi mund të ndryshojë njeriu mendimin kështu, dy janë format.

                               Lulzim Basha, Edi Rama

Ose dikush mund të jetë “kollitur” tek Batoni, ose ky i fundit po i shërben Edi Ramës për të bërë atë që i duhet më mirë kryeministrit. Mbajtja e Lulzim Bashës në karrigen e kryetarit të PD-së. Kjo për një arsye të vetme. Rama, Lulin e mund 100 herë. Sa herë të garojë, qoftë edhe kur Rama është në gjumë. Mjafton të vërë në krye të fushatës Elisa Spiropali, dhe Luli është i humbur.

Nuk po themi që të kandidojë PS-ja me “tigrin” në krye. Luli nuk diskutohet. Ndoshta dhe më këtë ministren e re të Financave, Luli humbet.

Batoni duket se është në një mision.

Në një mision që duket se është sa i vështirë edhe i pashpresë. Sepse Baton Haxhiu nuk ka asnjë peshë tek strukturat e demokratëve. Dhe aq më tepër kur del publikisht dhe i sulmon ata. Thotë se PD-së nuk kanë ç’i duhen militantët.Por, çfarë i duhen Partisë Demokratike, kur nuk i duhen militantët?

Njerëzit që kanë 30 vite që sakrifikojnë. Në qendra votimi, në fushata. Njerëzit që shkojnë në komisione, që mbledhin votat. Njerëzit që mbajnë lart parimet e tyre. Pa asnjë lloj interesi. Pa asnjë lloj pagese. Pa u punësuar kurrë në shtet. Ata janë gjaku, janë palca e PD-së. Nuk është Luli dhe të tijët.

LEXO EDHE:  Biberaj zbulon strategjinë e PD-së/ “Sistemin do ta ndryshojmë kur të vijmë në pushtet”

LEXO EDHE:  Luli turpërohet në protestë/ Hesht në Parlament

Luli dhe të tijët janë një grup interesaxhinjsh, të shkuar në PD, për të mbledhur ca para. Ashtu siç erdhi Batoni nga Kosova në Shqipëri. Kurse militantët janë pjesa më e qënësishme e Partisë Demokratike. Janë trupa e saj elektorale. Janë ata që mbledhin votat.

                                                                Edi Rama,  Baton Haxhiu

Votat nuk i mbledh Baton Haxhiu nga ekrani në ekran, duke marrë mijëra euro për çdo fjalë që thotë. Qoftë kjo ndryshe dje nga sot, apo qoftë ndryshe nesër nga sot.

Pra, dalja e Baton Haxhiut dhe bërja e tij Lulzims, përtej interesave financiare nga daljet mediatike, ka edhe interesat politike të kryeministrit. Por, edhe në finale urrejtjen e tij ndaj militantëve të PD-së, që nuk e duan, nuk e shohin dot. Apo së fundi edhe përplasjen e tij personale me ish-kryeministrin Sali Berisha. Kjo për shkak të shumë interesave të Batonit, të cilat ish-kryeministri i ka thënë publikisht dhe ia ka plasur në fytyrë.

Ndaj sot kemi një Baton Lulzims, për shumë arsye. Që fillojnë nga politika, tek xhepi, e përfundojnë tek kthimi në ekran, në qesharak dhe i pabesueshëm, sepse është njuësoj sikur Enver Hoxha të ngrihet nga varri dhe të bërtasë “poshtë Enveri”.

Kështu është edhe rasti i Batonit me Edi Ramën, apo dhe me Lulzim Bashën./CNA.al

LEXO TE PLOTE