LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Merret vendimi/ Vaksina anti-Covid edhe për fëmijët në Greqi

7 Shtator 2021, 12:31, Kosova & Bota CNA
Merret vendimi/ Vaksina anti-Covid edhe për fëmijët në Greqi

Greqia vendosur që të vaksinojë edhe fëmijët nga mosha 12 deri në 17 vjeç kundër Covid-19.

Vendimi është marrë ditën e sotme në një mbledhje të institucioneve që merren me politikat e Shëndetit Publik.

Gjatë mbledhjes, Profesori i Sëmundjeve Infektive Sotiris Tsiodras tha se vaksinimi i fëmijëve do të luante rol vendimtar për rihapjen normale të shkollave.

?Besoj se vaksinimi i nxënësve nga mosha 12 deri në 17 kundër Covid-19 do të luajë një rol të rendësishëm në drejtim të normalizimit të mësimdhënies. Sigurisht, kjo transmetueshmëri e lartë e mutacionit Delta prek edhe fëmijët tanë dhe kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme tani që shkollat ??të jenë të hapura për të respektuar masat parandaluese kundër përhapjes së virusit edhe në shkolla. 

Vlerësimet matematikore vlerësojnë se mund të zvogëlohet probabiliteti i shpërndarjes në shkolla me afro 10% (një reduktim shumë domethënës i shpërndarjes, pra kufizimi i tij në një përqindje shumë të vogël të fëmijëve) me maskën, testimin dhe natyrisht edhe më shumë me vaksinimi i grupeve për të cilat rekomandohet “, ka thënë ai gjatë mbledhjes së sotme.

Ndërkohë Greqia po merr në konsideratë vendimin për të vaksinuar me detyrim edhe mësuesit e priftërinjtë krahas stafit të spitaleve, të cilët patën afat deri më datë 1 shtator që të merrnin të paktën një dozë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga