LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kinematografia botërore në zi/ Shuhet aktori i madh francez, Jean Paul Belmondo

6 Shtator 2021, 15:26, Kosova & Bota CNA
Kinematografia botërore në zi/ Shuhet aktori i madh francez, Jean Paul

Jean Paul Belmondo, aktori francez i cili fitoi famë ndërkombëtare në klasikën revolucionare të Jean-Luc Godard, ?New Wave? ka ndërruar jetë në moshën 88 vjeçare.

Aktori u bë i njohur për publikun shqiptarë me rolin tij në filmin ?Zhos Profesionisti?. Belmondo, i quajtur ?Bébel? nga publiku francez, u bë një nga yjet më të mëdhenj të kinematografisë në vend, në vitet ’60 dhe ’70.

Ashtu si Delon, Belmondo ishte një figurë kyçe e gjeneratës së shquar të filmave evropianë të asaj periudhe, me serinë e filmave që ai bëri me Godard-të cilat përfshinin ?A Woman Is a Woman? dhe ?Pierrot le Fou?, duke lënë gjurmë në kinematografinë botërore.

I lindur në vitin 1933 në periferinë e pasur të Parisit, “Neuilly-sur-Seine”, i biri i skulptorit “Pied-Noir” Paul Belmondo, ndoqi një sërë shkollash private elitare.

Pas diplomimit, Belmondo filloi të aktrojë në teatër, duke u shfaqur në shfaqjet e “Anouilh”, “Feydeau” dhe “George Bernard Shaw”. Ai gjithashtu siguroi një varg rolesh të vogla filmike: në njërin prej tyre, komedinë e Marc Allegret të vitit 1958 ?Un Drôle de Dimanche?, ai u dallua nga Godard, i cili atëherë ishte ende një kritik në ?Cahiers du Cinéma?.

Belmondo u shfaq për herë të parë në ?Molierin? e shkurtër (1956). Roli i tij i parë filmik ishte një skenë me Jean-Pierre Cassel në ?On On Foot, on Horse, and on Wheels? (1957), e cila u pre nga filmi përfundimtar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga