LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Entuziaste/ Erion Braçe kërkon vendin e Bashës

6 Shtator 2021, 09:45, Satire Politike CNA

Pas largimit nga detyra, shkarkimit apo dorëheqjes sikur u raportua, zv.kryeministri Erion Braçe duket se s?po gjen dot rehati. Inati nuk e lë. Ndoshta ka menduar se ka lindur për zv.kryeministër. Pretendon se është një burrë i ndershëm.

Në fakt vështirë se është i tillë. Duket njësoj si Luli.

Edhe për paratë apo ortakëritë me drejtorë, biznese, tek kolaudime matësash, pazare me subjekte pesticidesh kineze e të tjera si këto, histori urbane të këtyre viteve janë.

Braçe ka disa ditë që flet sikur do t?i zërë vendin Lulzim Bashës.

Luli fundja me Ramën është, atij i shërben. Por, pse mos ta bëjë Erioni punën e Lulit?

Këto kohë ka qënë më i ?ëmbël”, më “i bukur” dhe më “i dashur? me Edi Ramën, sesa Lulzim Basha.

Postimet e tij kanë qënë të veçanta. Që flasin për oligarkë, për ministra bankomatë, apo flasin për punë të mëdha. E të tjera si këto. Luli s?bën asgjë, merr vetëm lekët.

Pse mos e zëvëndësojë Erioni Lulin, edhe merr ndonjë lek, edhe merr edhe opozitën, edhe nuk ngelet pa punë.

Se kështu na gjeti belaja. Kryeministri duhet të japë lek edhe të mbajë Lulzim Bashën në krye të opozitës, edhe Erionin ta lërë të bëjë opozitë në rrjetet sociale.

Kështu edhe Erioni bën një punë, edhe lekët i merr, edhe Edi Rama shpëton se ?hall i madh?, ky. Do Edi Rama që Erion Braçe të rrijë kot. Por, jo mund të bëjë një punë.

Mund të jetë në vend të Lulzim Bashës.

Kështu dhe demokratët mund të nderohen, se Erioni është disi më agresiv, më i fo

rtë se Lulzim Basha, si ?qëndrestar?.

Me këtë rast edhe shpëtojnë edhe amerikanët nga halli, ?do shkojë a s?do shkojë Berisha në parlament?, dreqi e mori.

Këtë punë Braçe e bën, është e sigurtë.

Pritet në ditët në vijim të ketë një mbledhje masive firmash publike që ti kërkohet Lulzim Bashës që të emërojë Erion Braçen në PD dhe vetë të japë dorëheqjen.

Kjo do të jetë një zgjidhje spektakolare, edhe për demokratët, edhe për socialistët e vjetër, që mund t?i bashkohen PD-së pastaj për të sjellë fitoren që do të rrëzojë Edi Ramën.

Ka shumë skenarë të tillë, por këto do t?i themi në shkrimet në vijim.

Mund të marrë po të dojë edhe ndonjë tjetër aty, se ka plot që mund të bëjnë këtë rolin që bën Erion Braçe me Qeverinë. Edhe ndonjë që mund të ngrejë ndonjë dron me banderola. Edhe ndonjë tjetër që nuk zgjidhet dot në Kryesi.

Të tërë këta pas Erionit to shkojnë, në vend të Lulzim Bashës, Edi Rama nuk i gëzon dot më 48 orë kryeministër./CNA.al

Lulzim Basha, si ministër i Marrëdhënieve me Opozitën, në qeverinë ?Rama 3?

Lajmet e fundit nga