LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

SHBA tërheq trupat amerikanë nga Afganistani/ Biden: Janë evakuuar nga ajri 120 mijë persona nga Kabuli

31 Gusht 2021, 20:02, Kosova & Bota CNA
SHBA tërheq trupat amerikanë nga Afganistani/ Biden: Janë

Presidenti amerikan Joe Biden në një konferencë për shtyp ka njoftuar tërheqjen përfundimtare të trupave amerikanë nga Afganistani.

Biden falenderoi personelin ushtarak dhe zbuloi se 120 mijë persona janë evakuuar nga Kabuli.

Ky numër është më shumë se dyfishi i asaj që shumica e ekspertëve mendonin se ishte e mundur. Asnjë komb nuk ka bërë ndonjëherë diçka të tillë në të gjithë historinë”, u shpreh Biden.

Presidenti i SHBA tha se ky operacion nuk do të ishte kaq i madh pa “aftësinë, trimërinë dhe guximin vetëmohues” të trupave amerikane, diplomatëve dhe personelit të inteligjencës.

Ata e bënë atë duke u përballur me një turmë të madhe turmash që kërkonin të largoheshin nga vendi dhe e bënë atë duke ditur që terroristët e Isis-K, armiqtë e betuar të talebanëve, fshiheshin në mes të atyre turmave.“, tha Biden,

Trembëdhjetë trupa amerikanë u vranë në operacion, si dhe 20 u plagosën. Biden pranoi se ushtria afgane u rrëzua më shpejt nga sa pritej para afatit të 31 gushtit.

Unë ende udhëzova ekipin tonë të sigurisë kombëtare që të përgatitet për çdo eventualitet, madje edhe atë,” tha ai. “Ne ishim gati kur forcat afgane të sigurisë … nuk qëndruan aq gjatë sa priste dikush.

Më shumë se 2,400 ushtarakë amerikanë u vranë në luftën afgane, me gati 23,000 të plagosur./ CNA.al

Lajmet e fundit nga