Connect with Us

Nga emrat e Kryesisë së re, tek sekretariati dhe nënkryetarët/ Të gjitha ndryshimet që solli Këshilli Kombëtar

Politikë

Nga emrat e Kryesisë së re, tek sekretariati dhe nënkryetarët/ Të gjitha ndryshimet që solli Këshilli Kombëtar

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Partia Demokratike, një ditë më parë ka zgjedhur kryesinë e saj dhe kreun e Këshillit Kombëtar

Në garë për anëtarë të kryesisë morën pjesë, gjithsej 42 kandidatë, prej të cilëve u zgjodhën 15 kandidatë, 10 burra dhe pesë gra.

CNA.al renditi emrat fitues pas mesnate, ndërsa sot publikuam edhe listën e plotë me emrat dhe votat që ka marrë secili kandidat.

Bien në sy dy kandidatët më pak të votuar, të cilët janë Kasem Mahmutaj me vetëm 7 vota dhe Ramadan Likaj, me vetëm 8 vota.

Ndërkohë, më të votuarit e listës së paraqitur nga Lulzim Basha në Këshillin Kombëtar janë Gerti Bogdani me 181 vota dhe Tomor Alizoti me 179 vota.(Lexo këtu)

Gjithashtu CNA.al ka siguruar edhe emrat e zonjave, anëtare të Kryesisë së re të PD.

Burime për CNA.al bëjnë të ditur se pesë zonjat që do jenë pjesë e Kryesisë së PD janë:

Oriola Pampuri

Dhurata Cupi

Juela Hamati

Taulanta Jupi

Lindita Metaliaj. (Lexo këtu)

Po ashtu, Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike votoi edhe nënkryetarët e partisë, të cilët nga dy, u shtuan në katër.

Ashtu sikurse ishte paralajmëruar nga CNA.al, mbledhja e Këshillit Kombëtar, bëri atë që pritej. Thjeshtë dhe vetëm dhe u miratuan propozimet e Lulzim Bashës.

Gazment Bardhi nuk lëviz nga posti i Sekretarit të Përgjithshëm, ndërsa krahu i djathtë i Lulzim Bashës do të jenë Alfred Rushaj, Enkelejd Alibeaj, Jorida Tabaku dhe Grida Duma.

Ndërsa vendin e Bujar Nishanit në krye të Këshillit Kombëtar e zuri Edi Paloka.

Kryetar i Komisionit të Apelimit, Integritetit Dhe Etikës u miratua Flutura Açka dhe Jemin Gjana, Kryetar i Komisionit Zgjedhor.

LEXO EDHE:  Topalli “shigjeton” Bashën/ Unë ndihem PD-ja origjinale pavarësisht se siglën e ka dikush tjetër

Ndryshimet në Sekretariate

Sekretar Organizativ — Ervin Minarolli

Sekretar Burimeve Njerëzore— Arta Sakja

Sekretar Për Emigracionin dhe Diasporën —Belind Këlliçi

Sekretar Për Pronarët Dhe Ceshtjen E Pronave- Ledina Mandia

Sekretar Për Klimën e Biznesit – Flamur Hoxha

Sekretare Për Të Përndjekurit Politik- Jonila Godole

Sekretar Për Çështjet Ligjore Dhe Zgjedhore- Ivi Kaso

Sekretar Për Marrëdhëniet Me Publikun – Greta Bardeli

Sekretar I Koordinimit Elektoral – Taulant Zeneli

Sekretar Për Organizatat Partnere – Orjela Nebiaj

Sekretar Për Organizimin Dixhital – Endri Hasa./CNA.al

Lista e plotë/ Anëtarët e rinj të Kryesisë së PD, kush iku dhe kush mbeti

PD zgjedh kryesinë/ Zbardhen emrat e listës fituese të grave

Faktet/ Ekipi i lodhur i Lulit ka rënë nga kategoria

Basha emëron ekipin drejtues/ Ja emrat

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Kuvendi miraton platformën e bashkëqeverisjes/ Kalon edhe akti normativ për vaksinën Pfizer

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kuvendi ka miratuar sot me 73 vota pro projektligjin për bashkëqeverisjen.

42 deputetët votuan kundër, ndërsa ky projektligj u bë shkak për jo pak debate në seancën e sotme parlamentare.Po ashtu është miratuar me 112 vota pro edhe akti normativ për vaksinat Pfizer.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Platforma e bashkëqeverisjes/ Dashamir Shehi del kundër

Publikuar

-

Nga

Kreu i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar Dashamir Shehi ka dalë kundër platformës së bashkëqeverisjes , duke deklaruar se qeveria po vepron si në kohën e partinë e punës.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, ndër të tjera ka bërë thirrje që të mos e votojnë një gjë të tillë pasi shumë shpejt do e kuptojnë se është një budallik, pasi qeveria që është e mirë ose e keqe i ka të gjithë hallkat që i duhen për të qeverisur. Sipas tij, shteti ynë është bërë ‘copa-copa’.

Ky shtet që është copa-copa s’ka nevojë që ti shtohet një tjetër copë e pavlefshme. Në këtë sallë ka njerëz që janë aktivistë partie dhe e bëjnë me dëshirë por ka dhe të tjerë që janë nënpunës dhe e dinë se çfarë ndodh dhe nuk besoj se  kanë nevojë për një person që ti mësojë ç’duhet të bëjë. Kjo është një sajesë e paprecedentë që se bën një gjë të tillë, këtë e ka pasur shteti i punës, i mbushur me injorancë dhe kjo është tradita e këtyre.

Kjo është nënpunësi i partisë që shkon të rruajë dhe të dhunojë nënpunësin e shtetit, dikur i thonin instruktor partie, pasi në emër të partisë shkonte i kërkonte punë punonjësit që po bënte punën e vet, nënpunësi i shtetit përgjigjet para ligjit, ka shefin drejtorin, ministrin ka ligjin. Kemi një kushtetutë që ka njëmijë gjëra, makina jonë kushtetuese mund të jetë e vjetër por është në rregull nuk i mungon asgjë, i ka rrota e të gjitha, jo të sajojmë një makinë tjetër që të kontrollë këtë.LEXO EDHE:  PD vihet në lëvizje/ Zbulohet kundërshtari i Ramës në Durrës, “asi nën mëngë” që mund të bëjë diferencën

LEXO EDHE:  At Zef Pllumi denoncoi Rustem Gjatën/ Sot Lulzim Basha mban në “gji” djalin e xhelatit

Këtu po bëhet një teatër i kotë sikur po krijohet diçka e re, në qoftëse në një institucion tjetër po marr më të keqin e shtetit shqiptar që kemi një njësi matëse. Kemi kadastrat, po marr doganat ku është përmirësuar thuhet, me çfarë njësie matëse matet suksesi i këtyre punonjësve.

Ky është revolucion kultural i mandatit të tretë, s’kemi çfarë ofrojmë më, tre agjensi janë propozuar nga qeveria, agjensia për informacionin, për korrupsionin për bashkëqeverisjen, këto janë qeverisje paralele e kryeministrit.

Ky lloj institucioni do të prodhojë korrupsion, pasi këto zotërinj janë imun nga korrupsioni. Do jetë shumë më e keqe për shtetin dhe administratën, unë e shikoj se e keni nda mendjen t votoni, por shumë shpejt do e kuptoni se kjo është një gafë dhe budallik, kjo qeveria këtu e mirë ose e keqe i ka të gjithë instrumentat për të bërë punën”, ka thënë Shehi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mesazhi i Susanne Schütz/ Integrimi i Shqipërisë në BE, ka rëndësi të madhe për Gjermaninë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Me rastin e bisedimeve të sotme në kuadër të konsultimeve të përvitshme qeveritare mes Shqipërisë dhe Gjermanisë, e  Ngarkuara për Rajonin, Susanne Schütz i ka drejtuar mesazhe të qarta politikës shqiptare.

Schütz ka theksuar se Integrimi i Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian ka rëndësi të madhe për Gjermaninë.

Ndërsa duke u ndalur tek “Procesi i Berlinit”, ajo tha se Qeveria Federale mbështet intensifikimin e bashkëpunimit rajonal në mënyrë të veçantë jetësimin e Tregut të Përbashkët Rajonal, i cili synon realizimin e transportit të lirë të mallrave, njerëzve, shërbimeve dhe kapitalit në Ballkanin Perëndimor.

Gjithashtu zyrtarja gjermane ka përshëndetur edhe rikthimin e Opozitës në Kuvend.

Është kënaqësi, që pas periudhës sime si Ambasadore e Gjermanisë në Shqipëri, të ndodhem sërish në Tiranë. Dje dhe sot kam zhvilluar biseda të mira me Kryeministrin Rama, Ministren e Jashtme Xhaçka, me përfaqësues të Partisë Demokratike etj.Në këtë kontekst mesazhi ynë vazhdon të jetë i qartë: Integrimi i Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian ka rëndësi të madhe për Gjermaninë. Këtë e theksoi edhe njëherë me vizitën e saj në shtator Kancelarja Federale Merkel dhe kjo nuk do të ndryshojë as me Qeverinë e re Federale. Kushtet për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit me BE-në Shqipëria i ka përmbushur. Ndaj Qeveria Federale angazhohet me forcë brenda BE-së që bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë, por edhe me Maqedoninë e Veriut të nisin sa më shpejt të jetë e mundur.  Po kështu Qeveria Federale mbështet intensifikimin e bashkëpunimit rajonal në kuadër të Procesit të Berlinit, në mënyrë të veçantë jetësimin e Tregut të Përbashkët Rajonal, i cili synon realizimin e transportit të lirë të mallrave, njerëzve, shërbimeve dhe kapitalit në Ballkanin Perëndimor.

Përshëndes kthimin e deputetëve të partive opozitare në parlament. Për vijimin e reformës në drejtësi, për përshtatjen e kodit zgjedhor, por edhe për një sërë projektesh të tjera do të jetë i nevojshëm bashkëpunimi kontruktiv i qeverisë dhe opozitës, në mënyrë që të ecet më tej në rrugën drejt Evropës. Po kështu duhet të vijojnë më tej edhe reforma në administratë, si dhe lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Ngritja e strukturave efikase të koordinimit me BE-në është e rëndësishme jo vetëm në kontekstin e bisedimeve të anëtarësimit, por edhe tani, me qëllim intensifikimin e bashkëpunimit si dhe shfrytëzimin efektiv të instrumentave të shumtë që vihen në dispozicion prej BE-së dhe shteteve të saj anëtare.

Gjermania do të vazhdojë të mbështesë dhe plotësojë më tej me projekte dypalëshe punën e Bashkimit Evropian si një partner strategjik, i besueshëm dhe solidar i Shqipërisë. Kam ndërmend këtu në mënyrë të veçantë bashkëpunimin e ngushtë të dy vendeve tona në mbrojtje të klimës dhe mejdisit, në zhvillimin e qendrueshëm të ekonomisë, në zbatimin e reformës në drejtësi, në fushat e kulturës dhe arsimit, por edhe në kuadër të organizatave ndërkombëtare për respektimin e të drejtave të njeriut në mbarë botën”-u shpreh Susanne Schütz.

LEXO EDHE:  E plotë/ Grupi “Për PD-në”: Dorëheqja e parevokueshme e Bashës, fillimi i ringritjes së partisë

LEXO EDHE:  Topalli “shigjeton” Bashën/ Unë ndihem PD-ja origjinale pavarësisht se siglën e ka dikush tjetër

Susanne Schütz është e Ngarkuar pranë Ministrisë së Jashtme Federale për Evropën Juglindore, Turqinë, OSBE-në dhe Këshillin e Evropës.

Në periudhën 2016 – 2019 ajo ka shërbyer si Ambasadore e Gjermanisë në Tiranë./CNA.al

LEXO TE PLOTE