LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trashëgimtare e pasurive me dokumente false/ Lë motrat dhe vëllezërit pa prona

9 Qershor 2021, 21:08, Denoncim CNA
Trashëgimtare e pasurive me dokumente false/ Lë motrat dhe

Denoncimi i radhës në emisionin ?Stop? erdhi nga Elbasani nga disa familjarë që pretendojnë se janë përjashtuar nga testamenti me falsifikime nga ana e noteres, në mënyrë që përfituese e vetme të ishte Afërdita Musmuça.

?Ka qenë përfaqësuese e vetme. Ne jemi 8 fëmijë. Nuk e di çfarë bëri. Ndryshoi testamentin dhe bëri përjashtime. Mua më ka përjashtuar motra. Asgjë nuk kam përfituar, asnjë lloj pasurie. U interesova bashkë me burrin, shkuam te noteri në lagje se e dimë me kë ka pasur kontakte, me noteren Majlinda Lato. Atje ishte bërë testamenti në emër të vet. Konflikte s?kemi pasur, sa qenë prindërit gjallë. Kjo punë u bë pasi vdiq mami?, u shpreh e motra e Afërdita Musmuçës.

Historia e pasurisë vjen nga e ndjera Ismete Musmuça, e cila ka qenë vajzë e vetme e një familjeje shumë të pasur dhe me shumë prona në qytetin e Elbasanit. Një prej trashëgimtarëve të Ismetes, i cili vuan nga problemet mendore, Fatmir Musmuça, jeton në kushte ekstreme dhe ushqehet në mensat sociale të Bashkisë Elbasan. Teknikisht dhe ligjërisht, Fatmir Musmuça është i pasur, por jeton në kushte të mjerushme.

?Jam i 6 si radhë nga fëmijët. I ngatërruan gjërat ata. I deformuan më keq. Ndihem i vrarë shpirtërisht. Të pakënaq. Nëna na ka lënë shumë gjëra?, tregonte ai

Testamenti problematik u përpilua në vitin 2011 nga noterja Majlinda Lato dhe në prani të avokatit Unitet Dedja në shtëpinë e të moshuarës.

Gazetari: Më shumë për procedurë doja të të pyesja?! Ju thoni këtu, që keni vajtur tek  zonja, (Ismete Musmuca) sepse ka qenë e sëmurë dhe i jeni referuar një raporti mjeko-ligjor me nr. 290.

Noterja Majlinda Lato: Disponoj në dosje raportin origjinal?

Gazetari: Këtë ta kanë dhënë familjarët, i bie?

Noterja Majlinda Lato: Po, po!

Gazetari: Thjesht për procedurë, për lënien e testamentit.

Avokati Unitet Dedja: Unë vetëm kam marrë pjesë, kam firmosur këtu, nëse ajo ishte koshiente për veprimet, që po kryente.

Gazetari: Zonja, (Ismete Musmuca) në ambientet e shtëpisë edhe me noteren?

Avokati Unitet Dedja: Kaq?!

Por ?Stop? zbulon falsifikimin që i është bërë raportit që shoqëron testamentin që vërteton se Ismete Musmuça ka qenë e aftë juridikisht për të lëshuar testamentin. Për pasojë raporti në testament është i pavlefshëm.

Gazetari: Alban, thjesht më ndihmon dot për vërtetësinë e kësaj? Kështu me sy të lirë e dallon dot është, apo jo firma jote?

Mjeku Alban Hoxha: Këtu ?firma ime jo, por vula është?

Mjeku Everest Hoxha: Shkrimi im nuk është. Shiko nuk e kam shkruajtur unë, se shiko, si e kam shkrimin unë, e aftë për veprime juridike, e shikon ti? Këto me veprime juridike ne i vlerësonim faktike edhe ne i çonim tek psikiatri. Nuk lëshojmë ne dot, po nuk e lëshoi psikatri? Hajde Evis?!

Gazetari: Ja erdhi dhe doktoresha?

Mjeku Everest Hoxha: Hajde doktoresha! Këta zotërinjë janë gazetarë, po kanë një problem me një testament, që kemi qenë ne bashkë në komision. Është ndonjë firmë e jotja ndonjëra nga këto këtu?

Mjekja Evis Skuqi: Firma ime është kjo. Çfarë problemi keni?

Gazetari: Në lidhje me një testament?

Mjekja Evis Skuqi: Kjo është firma ime?

Gazetari: Aaaa?

Mjeku Everest Hoxha: Aaaa jo, jo! Vetëm firmën time e kanë qa ato?

Gazetari i ?Stop? mundi të takojë përfituesen e vetme të testamentit, Afërdita Musmuça, e cila bëri blof, duke deklaruar se testamenti është bërë në zyrën e noteres.

?Ne kemi vite që e kemi bërë atë. Kemi shkuar bashkë me time më në vitet 2012 tek mjeku i lagjes, pastaj tek ambulanca. Bëmë vizitën dhe pas asaj morëm dokumentin që na dha institucioni sepse ime më ishte shumë mirë nga ana shëndetësore, nga të gjitha drejtimet. Kishte punë dhe lamë një orar. Jo absolutisht. Ku e konfirmon ti që ka qenë e sëmurë? Ne kemi qenë në zyrë për të bërë një testament?, tha ajo.

Por noterja pohon se testamenti është bërë në shtëpinë e të moshuarës.

Gazetari: Rastin e testamentit, që folëm, ajo thotë, që është bërë në zyrë, ndërkohë, kur unë të pyeta ty, më thatë, që ishte e pamundur edhe shkuam??

Noterja Majlinda Lato: Testamenti është bërë në shtëpi./tvklan.al

Lajmet e fundit nga