LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Masakër mjedisore”/ Plehrat ‘pushtojnë’ lumenjtë në Durrës e Lezhë

31 Maj 2021, 21:16, Denoncim CNA

Emisioni ?Stop? këtë mbrëmje ka publikuar disa video të ndotjes në vende të ndryshme. Pamjet e para janë xhiruar në zonën e ish-Kënetës në Durrës.

Në këtë pjesë të qytetit të Durrësit ndotja është shumë e madhe. Si për të mos mjaftuar kjo qytetarët u kanë vënë dhe flakën, ku ndotja shtohet më shumë.

E njëjta situatë është dhe në zonën e Romanatit në Durrës. Qytetarët kanë zgjedhur që plehrat t?i hedhin në lumë, të cilat më pas për shkak të shirave përfundojnë në det.

?Nuk bëhet fjalë që këta lumenj të kenë florën dhe faunën e tyre. Ndonjë peshk apo ndonjë zog që të pijë ujë?, tha drejtuesi i emisionit, Saimir Kodra. Më tej Kodra ndotjen e lumit e quajti një masakër mjedisore.

Por kjo masakër mjedisore është dhe në Shëngjin, në vendin e quajtur ?Ura e Trenit?. Me humor drejtuesi i emisionit Gentian Zenelaj tha se uji është aq i ndotur sa peshku kërkon që rri në tokë.

Këto ishin disa nga videot e publikuara sot në mbrëmje në emisionin ?Stop? që tregojnë ndotjen e madhe të lumenjve./ tvklan.al

Lajmet e fundit nga