LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Harxhimet në fushatë sa ato në një 4-vjeçar”/ Alizoti: Nga ana morale s’mund të jemi në parlament

29 Maj 2021, 16:17, Politikë CNA

Deputeti i zgjedhur i PD Tomor Alizoti ka deklaruar se PD nga ana morale s?mund të jetë në parlament, ndërsa nga ana politike po.

Sipas tij, rreziku më i madh në një shtet është kur autoritarizmi, mafia në politikë dhe oligarkia bëhen bashkë.

I ftuar në News 24 Alizoti u shpreh se nëse Donald Regan do të kandidonte në Shqipëri nuk do të fitonte përballë manipulimit dhe vjedhjes së votave.

?Mos prezenca edhe në këtë sistem hibrid fuqizon më shumë kundërshtarin. Duhet të jesh në parlament. Ne nuk njohim procesin, por jam i detyruar nga një shoqëri e cila nuk reagon, sepse ky nuk është vetëm problem i kësaj partie, por është shoqëror. Ku janë këta njerëz të shquar të Tiranës që pranojnë që të ulen në Kuvend njerëz anonim?! Ky nuk është problem demokratësh, por shqiptarësh. Nga ana morale s?mund të jemi në parlament, por nga ana politike duhet të jemi. Faji nuk mund të jetë vetëm partiak. Në Shqipëri ka një problem të madh.

Bindja ime është që në Shqipëri të kandidonte edhe Donald Regan, nuk fitonte dot. Sot rreziku më i madh është autoritarizmi, mafia në politikë oligarkia. Një grup i vogël biznesmenësh kanë marrë 2.1 mld euro nga buxheti i shtetit. Kanë marrë gati gjysmën e buxhetit. Ky lloj grupi mund të blejë diferencën. Harxhimet në fushatë kapin sa harxhimet në 4-vjeçar. E gjithë shoqëria, ka nevojë për reformim urgjent dhe vendimtar?, u shpreh Alizoti./ CNA.al

Lajmet e fundit nga