LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Dështimi” me votën e emigrantëve/ Kume: Nuk ishte në interes të partive politike, e sabotuan

29 Maj 2021, 15:17, Politikë CNA

Ish kreu i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Kristaq Kume, ka komentuar situatën paszgjedhore dhe masat e marra nga KQZ.

I ftuar në Fax news, ai folie dhe për votën e emigrantëve ku u shpreh se shkak për mungesën e tyre në votime ishin vendimet e marra nga partitë politike.

Sipas Kumes, vota e emigrantëve nuk ishte në interesin e partive politike dhe prandaj, vendosën t?a sabotonin duke bërë të pamundur pjesëmarrjen e tyre në zgjedhje.

?Votimi i emigrantëve, nuk u bë sepse nuk donin partitë politike, jo sepse kishte vështirësi. Bënë sikur u morën me këtë problem, kanë arritur në përfundimin që nuk ishte në interesin e tyre vota e emigrantëve dhe e sabotuan.

Kujtojmë që komisioneri zgjedhor, ngriti grupin e punës për regjistrimin e shtetasve që ndodheshin jashtë vendit për të pasur mundësi të votonin.

Ky draft propozim shkoi tek rregullatori, por nuk u votua asnjëherë, sepse nuk donin partitë politike. Partitë politike të reflektojnë dhe të tregohen të ndershme, të ulen të punojnë ëpr këtë gjë sepse është e mundur të realizohet nëse do të donin?, tha Kume./CNA.al

Lajmet e fundit nga