LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reformimi i PD/ Ibsen Elezi sqaron një për një arsyet, i jep përgjigje çdo pikëpyetje

8 Maj 2021, 07:36, Politikë CNA

Ish-kreu i degës së Partisë Demokratike në Kukës, Ibsen Elezi ka sqaruar pse po kërkojnë largimin e kreut të PD dhe reformimin e saj.

Sipas tij, çdo krizë politike brenda apo jashtë një partie politike, zgjidhet me zgjedhje, të drejta dhe transparente. Përmes një postimi në rrjetet sociale ai sqaron se për kë e kërkojnë këtë ndryshim.

Mes të tjerash ai thekson se nuk do lejojnë që bashkpunëtorët e sigurimit të shtetit të jenë pjesë e strukturave drejtuese të PD.

?Gara vlen per te gjithe dhe i sherben forcimit te PD-es !
Ti kerkosh nje drejtuesi, disa here humbes me renie, te largohet dhe te hap nje proces zgjedhor te drejte dhe transparent, tregon se per 30 vjet kemi arritur kaq pak.
Cdo krize politike brenda apo jashte nje partie politike. zgjidhet me zgjedhje, te drejta dhe transparente.
Per ata qe shtrojne ?pikepytjen? se perse dhe per ke e kerkojme, po e shpjegoj thjeshte e qarte.
Pse e kerkojme: se eshte rregull themelor i demokracise .
Per ke e kerkojme:
– E kerkojme se pari per demokratet e vertete qe garen zgjedhore e kane te shenjte dhe pjese te qenesishme te tyre.
– E kerkojme per ish-komunistet qe gabimisht mendojne se mund te imponojne brenda nesh rregullat e partise se tyre eme.
– E kerkojme per Sorosistat e katapultuar qe jane trajnuar ta konsiderojne demokracine si nje loje, te cilen njerzit duhen ta marrin per te vertete.
– E kerkojme per Lulezimsat qe duan te garojne por skane aq kurajo sa ta thone.
– E kerkojme edhe per Kaç-istat qe ta gezojne te drejten e gares qe jua mohuan te partia eme.
– E kerkojme per servilat qe presin ditet e pushtetit ne bashkqeverisje me Ramen .
– E kerkojme per te gjithe ata qe duan tja nenshtrojne votes, pikpamjet e tyre.
Nuk do lejojme qe bashkpunetoret e sigurimit te shtetit apo ata qe i sherbyen strukturave famekeqe te sistemit komunist, te jene pjese e strukturave drejtuese te PD.
Nuk do lejojme ata zyrtare te PD qe nuk justifikojne dot pasurite e tyre marramendese dhe qe paftyresisht na ftojne ne luften fars kunder korrusionit.
Ta leme pra ne doren e lire te antaresise, cilat pikpamje duan dhe cilet individe besojne.
Kjo eshte e vetmja rruge per rikthimin e besimit dhe largimit te Rames dhe sistemit mafioz qe eshte instaluar thelle dhe i ka marre frymen ekonomise dhe mbare shoqerise sone.
Ftojme cdo demokrat, pa asnje lloj paragjykimi, qe ti bashkangjitet kerkeses se grupit “Per PD-en”, per largimin e nje humbesi dhe hapjen e nje procesi zgjedhor te drejte dhe transparent, pastaj secili te votoje i lire per pikpamjet dhe individin qe do?, shkruan Elezi./CNA.al

Lajmet e fundit nga