LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Humbja e PD në zgjedhje/ Paloka: Duhet të luftojmë deri në fund

7 Maj 2021, 16:58, Politikë CNA

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka shkruar në një status në rrjetet sociale se më 25 prill i është përsëritur ndjesa e marsit të vitit 1991, kohë kur u zhvilluan zgjedhjet e para pluraliste.

Ai shkruan se kishte parë dëshirën për ndryshim tek shumica e atyre që vinin për të votuar.

Paloka thekson se zhgënjimi dhe dëshpërimi i njerëzve shumë shpejt do kthehet në zemërim dhe për këtë duhet luftuar deri në fund si një detyrim ndaj fëmijëve.

?Ne zgjedhjet e para pluraliste, ne mars te ?91, pata nje ndjesi te ngjashme si me keto te 25 prillit!  Edhe ne ate kohe , regjimi i kishte te gjitha mjetet e represionit ne dore dhe perdori te gjitha format e presioneve mbi njerzit ! Megjithate , duke ndjere se fryma e ndryshimit po rritej nga dita ne dite, me ishte krijuar bindja se asgje nuk do te na ndalte!

Diten e zgjedhjeve isha vezhgues per gjithe zonen ku banoja ne Tirane. E pashe deshiren per ndryshim tek shumica e fytyrave te atyre qe vinin te votonin. Kishte dhe nga ata gerxhot qe ngrinin grushtin ne qender te votimit e bertisnin ?te rroje partia?, po reagimi i gjithe pjeses tjeter ndaj tyre, ma forcoi bindjen se do te fitonim.

Rezultati i zgjedhjeve ishte trondites per mua e jo vetem per mua! Megjithese ne kishim fituar ne qytetet kryesore, PP kishte fituar shumicen absolute te vendeve ! Pata nje ndjenje te forte zhgenjimi e deshperimi.  Ne fakt dhe nje ndjenje neverie dhe zemerimi per ata qe edhe pas gjithe atyre viteve mjerimi e poshtrimi, dhune e persekutini, kishin votuar perseri per PP.

Duke qene thjeshte gazetar e jo drejtues politik ne ate kohe, i lejova vetes nje artikull te fundit tek ?Rilindja Demokratike? me titullin : ?Te ikim sa me pare?. Akuzova dhe sulmova me cdo fjale fyese , te gjithe ata qe mbajten ne pushtet PP. Ne fund nxorra konkluzionin se nga ky vend duhet ikur sa me pare. Se ata qe e votuan , e meritonin te ulnin shpinen nen PP , po ne te tjeret nuk kishim pse te vuanim per shkak te tyre! I bindur se nje popull i nenshtruar per 50 vjet, nuk do te reagonte me.

Por vetem disa muaj me vone njerzit u ngriten . Ata e kuptuan se po te ulnin koken fati do ti denonte perseri. Edhe regjimi e kuptoi se pavarsisht votave qe kishte marre, ata qe kishte perballe ishin shumice dhe me te zemeruar se kurre!

Edhe Rama , si Alia dikur, e di shume mire, me mire se kushdo, se sot shumica absolute e shqiptareve jane kunder tij. Nje gje eshte te manipulosh 5% e nje gje tjeter te manipulosh 50% ! Zhgenjimi dhe deshperimi i ketyre njerezve, shpejt do kthehet ne zemerim ! Nuk mund te dorezohemi e te ikim, por te luftojme dhe nje here deri ne fund! E kemi detyrim per femijet tane!?, shkruan Edi Paloka./CNA.al

Lajmet e fundit nga