LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berti Qerosi takon Mateon

26 Mars 2021, 08:51, Satire Politike CNA
Berti Qerosi takon Mateon

Pas hapjes së fushatës në Tiranë ku mungoi në tribunën e Lulzim Bashës, Monika Kryemadhi, shpirti dhe zemra e Berti Qerosit, ky i fundit ka kërkuar takim me Mateon.

Mateo është lideri i fushatës së kandidates së Fatbardh Kadillit në Korçë. Një kandidate virtuoze të cilën Mateo e do fituese ashtu sikundër Berti do Endritin e tij. Por, ideali për të nxjerrë kandidatët në fitore i ka bashkuar këta dy personazhe në Korçë për të ecur përpara, drejt rrugëve të reja, fitoreve të reje, të udhëhequra nga lista përfaqësuesish, fshatarë dhe qytetarët të cilët kërkojnë të mposhtin diktaturën.

Në krye të frontit Berti Qerosi po lufon çdo ditë që LSI të fitojë mandatin e saj, biles jo një, por tre copë. Nga ana tjetër, Mateo i PD kërkon jo katër, por gjashtë mandate dhe tre, nëntë mandate për t?ja bërë kundërshtarit nëntë me dy jo tetë me dy siç duan të tjerit.

Së fundi pas debateve që kanë ndodhur në strukturat e PD, Mateo i shqetësuar ka kërkuar këshillat e  Berti Qerosit. Ky i fundit për të sqaruar situatën dhe për t?i dhënë kurajo mikut të tij i ka thënë: I dashur Mateo, mbështete fort sorrushen e vogël të partisë tënde. Ajo e ka çarë historinë e politikës me pallë në dorë, dikur thonin me shpatë, tani thonë me pallë.

Sa më fort e mbante pallën aq më lart ngriheshe në detyrë. Prandaj ajo duhet të fitojë dhe ti je njeriu virtuoz që i jep shpirt dhe forcë fitores. Kur nuk ka kë pallë të mbajë, mund tja mbash ti pallën asaj” i tha Berti për ta qetësuar Maeton, i cili ishte paksa i mërzitur ditët e fundit sepse kandidatja e tij në fushatë nuk po ecte siç duhej, por e kishte zbërthyer një farë Salianj.

Një kandidat tjetër me pallë në dorë që ka filluar të luftojë fort për fitoren e Republikës së Re në Korçë./CNA.al

Lajmet e fundit nga