Connect with Us

Besa Shahini “dëbohet” nga ministria e Arsimit/ Ja kush është deputetja që do e zëvendësojë

Politikë

Besa Shahini “dëbohet” nga ministria e Arsimit/ Ja kush është deputetja që do e zëvendësojë

Publikuar

-

Filimi i vitit shkollor/ Besa Shahini takim me drejtuesit e drejtorive dhe zyrave arsimore vendore

Ashtu siç edhe lajmëroi disa ditë më parë, Besa Shahini është hequr nga posti i ministres së Arsimit.

Mësohet se në postin e ministres së Arsimit tashmë do të jetë Evis Kushi.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë kryeministri Edi Rama gjatë një live së bashku me Kushin dhe Shahinin.

“Pata nderin që kam kontruibuuar për Shqipërinë. Jam i nderuar që Shahini ishte bashkëpunëtorja ime. Duhet parë si të bëjmë arsimin më cilësor. Ne kemi tejakaluar sfida me rëndësi të tilla si tërmeti apo pandemia e koronavirusit. E doja Shqipërinë nga jashtë, ndërsa kur punova me mësuesit, e dua edhe më shumë.

Mburrem me punën që kam bërë për arsimin e Shqipërisë. Politika nuk duhet që të përçajë kombin shqiptar. Jam e e angazhuar për një të majtë modern”, tha Shahini.

Ministrja e re e Arsimit Evis Kushi

Nga ana tjetër Kushi deklaroi: “Privilegj dhe përgjegjësi për postin. Unë jam nga Elbasani dhe është qyteti ku lindi arsimi. Ne kemi shumë gjëra që të krenohemi. Për mua është përgjegjësi e madhe që të drejtoj këtë ministri. Gjej një grup me shumë reforma, por ne do përpiqemi të bëjmë më mirë. Më vjen mirë që dita e parë e shkollës shkoi mirë”.

LEXO EDHE:  Një tjetër zyrtar i lartë “kurban” i drogës së madhe/Ja emri

Ndryshimet në qeveri i paralajmëroi pak ditë më parë edhe CNA.al, pasi raportoi se largimi i Shahinit ishte i pritshëm.

Ndonëse ajo nuk ishte e akuzuar për korrupsion, sulmet ishin të pandalura nga kritikët, analistë dhe opozita për paaaftësi dhe mediokritet në drejtimin e Ministrisë së Arsimit.

Për të mos ikur me turp Shahini deklaroi largimin duke justifikuar çdo shkarkim të pritshëm nga Edi Rama./ CNA.al

CNA.al paralajmëroi shkarkimin nga Rama/ Shahini justifikon largimin e turpshëm?

Lëvizja e papritur e Besa Shahinit/ Do largohem nga qeveria

Ekskluzive/ Ndryshimet në qeveri, një hap larg

Ndryshimet në qeveri/ Lista me emrat që pritet të lëvizin

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta “kërcënon” Ramën në emision/ E bëj që të mos ketë vrimë ku të futet

Publikuar

-

Nga

Meta kërcënon Ramën në emision/ E bëj që të mos ketë vrimë ku të futet

Presidenti Ilir Meta ka kërcënuar kryeministrin Edi Rama mbrëmjen e sotme, teksa po fliste për deklaratën e këtij të fundit, i cili tha se Meta dëshiron të bëhet dëshmor kombi.

Meta e quajti kreun e qeverisë “këlysh blloku” dhe “qen bir qeni”, ndërsa deklaroi se bën Ramën që të mos ketë vrimë në Shqipëri ku të futet.

Gjatë një debati me gazetarin Robert Rakipllari në emisionin “Zonë e Lirë”, Kreu i Shtetit tha se është më mirë të boesh dëshmor se të t’i marrin gratë të tjerët, duke iu referuar këtu kryeministrit.

Debati i plotë:

Meta: Unë kam atë fuqi që e bëj sot atë që të mos ketë vrimë në Shqipëri ku të futet. Ai paguan oligarkët. Njerëzit vdesin në spitale. 63% e azilkërkuesve në BE janë nga Shqipëria.

Rakipllari: Ju si president jeni në rolin tuaj?

Meta: Patjetër. Roli im është t’i dal për zot kushtetuetës.

LEXO EDHE:  “Droga nga Brazili për “KF Elbasani”/ Ironizon Berisha: Suksese madhore

LEXO EDHE:  Një tjetër zyrtar i lartë “kurban” i drogës së madhe/Ja emri

Rakipllari: Roli juaj është të ekuilibroni pushtetet jo t’i thoni qen bir qeni.

Meta: Një njeri që izolon vendin qëllimisht, që terrorizon përfaqësuesit e institucioneve shtetërore. I thotë gjeneralë të ushtrisë mos shkoni në takim me presidentin. Shteti është marrë peng nga një bandë që kontrollohet nga Sorosi. S’dua që të nxjerr emrat e atyre analistëve që paguhen nga ai. Kemi ardhur në një moment final. Votimi i djeshëm ka qenë skandaloz. Një palë do të jetë dhe lojtar dhe arbitër.

Unë e kam për nder të bie dëshmor i kombit ore. Është krenari e madhe. Po të përfundosh si ai, që t’i marrin gratë të tjerët…

Arian Çani: Kjo që thatë është e rëndë…/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ilir Meta i kthehet ashpër Arian Çanit/ Ironizon Ramën: Keni 20 vite që merreni me brekushet

Publikuar

-

Nga

Ilir Meta i kthehet ashpër Arian Çanit/ Ironizon Ramën: Keni 20 vite që merreni me brekushet

Presidenti Ilir Meta është pyetur mbrëmjen e sotme lidhur me simbolet e flamurit turk që veshën dje kampusin universitar të Tiranës për 97-vjetorin e Republikës së Turqisë.

Meta nuk pranoi të përgjigjet për këtë pyetje, ndërsa iu kthye ashpër gazetarit Arian Çani duke ironizuar njëkohësisht kryeministrin Edi Rama.

Kreu i Shtetit tha se kjo çështje është si puna e atleteve dhe brekusheve të Ramës për të zhvendosur vëmendjen nga ngjarjet politike.

Keni 20 vite që merreni me atletet, me brekushet… më fal që po e them këtë ëëë, më fal shumë. Kështu që mos më pyesni më për këto gjëra ju lutem, aman. Se këto janë si ato lajmet për atletet dhe brekushet dhe harrojmë çfarë po ndodh në Shqipëri, ajo që ndodhi mbrëmë në Kuvend dhe njerëzit që po vdesin nga Covidi. Të mos ketë më pyetje të tilla. Kam atë mendim që ka patur, këto janë si puna  brekusheve dhe atleteve”, u shpreh Peresidenti në “Zonë e Lirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Do bëhesh dëshmor i kombit”/ Metën nuk e mbajnë nervat ndaj Ramës: Qen bir qeni, po më kërcënon

Publikuar

-

Nga

“Do bëhesh dëshmor i kombit”/ Metën nuk e mbajnë nervat ndaj Ramës: Qen bir qeni, po më kërcënon

Presidenti Ilir Meta ka shpërthyer ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili tha në parlament se Kreu i Shtetit po kërkon të bëhet dëshmor i kombit.

Meta nuk e përmbajti aspak fjalorin dhe e quajti kreun e qeverisë “qen bir qeni” dhe “këlysh blloku”, ndërsa nuk i ka krsyer parlajmërimet dhe akuzat.

Meta deklaroi në emisionin “Zonë e Lirë” se Rama po punon për llogari të Sorosit, ndërsa tha se nuk do të lejojë të zbrazet Shqipëria.

E para, të frikësohet luani nga lepuri nuk ndodh. E dyta, lepurin e kanë kapur në qark… Bën si i fortë me shqiptarët duke shpërdoruar ato pushtete që i ka grabitur në mënyrë anti-kushtetuese. Po i them sot mos guxo të provokosh trazira në Shqipëri si ke bërë gjithë këto vite për llogari të Soros dhe të miqve të tu serb se nuk do kesh të bësh me Ilir Metën, por me shqiptarët, prandaj nuk del në studio ai. I kam paralajmëruar të gjithë miq dhe armiq të Shqipërisë, kodet e tij nuk i përfill fare, është një zero me hiç.

Po i them sot: Mos guxo të provokosh trazira në Shqipëri për llogari të Sorosit dhe miqve të tu serbë, sepse do kesh të bësh me 10 milionë shqiptarë. Prandaj nuk del në studio ai, çuni i Kristaqit, që thjotë se jam krenar për babanë që vari Havzi Nelën. Të ketë kujdes se ka 4-5 vite që provokon popullin tonë, që bën lojëra. Vë në diskutim në mënyrë të poshtër kufijtë e Kosovës. Ka ardhur momenti që do ketë një ndarje midis shqiptarëve dhe shqipfolësve, midis tradhëtarëve dhe patriotëve. Je një mashtrues, mua të më thotë dëshmor ai, ta dish ti dhe ata maskarenjtë, të zbrazi Soros Shqipërinë për llogaritë e veta kjo nuk ndodh“, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  “Droga nga Brazili për “KF Elbasani”/ Ironizon Berisha: Suksese madhore

LEXO EDHE:  “Droga nga Brazili për "KF Elbasani"/ Ironizon Berisha: Suksese madhore

Me tone të ashpra, Presidenti theksoi në emisionin “Zonë e Lirë” se deklarata e kryeministrit është një kërcënim ndaj tij.

Është kërcënim që ai e bën për llogari të armiqve të Shqipërisë, të cilët janë shumë të shqetësuar që një President po jua prish të gjitha planet”, theksoi Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE