LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ilir Meta, presidenti i trafikantëve të drogës

11 Shtator 2020, 09:38, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta është një ndër aktorët politikë në Shqipëri, i akuzuar për një mijë e një skandale, bëma dhe gjëma.

Kujtojmë këtu akuzat për zhdukjen e floririt, apo edhe videon e publikuar nga ish-ministri i ndjerë, Dritan Prifti, ku Ilir Meta kërkonte 7%-sha.

Ilir Meta, prej 30 vitesh në politikën shqiptare, ka mbajtur detyra të larta, që nga deputet, ministër, zv.kryeministër, kryeministër, kryetar Kuvendi, e deri President, i emëruar nga Rilindja.

Por, në 30 vite në politikë, Ilir Meta ka mundur të sigurojë edhe një pasuri marramendëse. I paguar prej 30 vitesh me rrogë shtetit, Ilir Meta sot gëzon miliarda. Pa folur më pas edhe për miliona eurot e padeklaruara që ka shpenzuar për shkollimin e fëmijëve në Angli.

Por një nga bëmat e tij më të famshme janë lidhjet me trafikantët e drogës.

I pari është Klement Balili, i quajtur ?Eskobari? i Ballkanit. Aktualisht në proces gjyqësor duke pritur vendimin e dënimit. Balili njihet si mik ingushtë i Ilir Metës, ai u bë gjithashtu edhe zyrtar i lartë i LSI, duke u emëruar edhe drejtor rajonal i shërbimit të transportit rrugor në vitin 2016.

Tjetri është Ylli Ndroqi, i hetuar dhe arrestuar në Turqi. I hetuar edhe në Itali, për të cilin është prerë dhe një urdhër-arresti. Por, edhe pse një trafikant droge, Ilir Meta e shpalli mik Xhemail Pasmaçiun.  Balilin e bëri drejtor, Ndroqin e dekoronte dhe emëronte këshilltar të ministrave të tij.

Pra, presidenti ynë përveç skandaleve dhe akuzave politike duhet të hetohet edhe për lidhjet e tij të forta me trafikantë droge të cilëve ju ka dhënë edhe mbështetje publike.

Por, a mund të mbajë Shqipëria një president mik të trafikantëve të drogës, i cili është dhuratë e Rilindjes, e Edi Ramës?!/ CNA.al

Streha e fundit e maskarenjve/ Presidenti Ilir Meta merr ?nën sqetull? trafikantin e tij

Ilir Meta si padrino/ Të gjithë trafikantët e presidentit dhe LSI-së

Si dhe kush e shpëtoi Ylli Ndroqin nga burgu në vitin 2015?

Si mund ta zbardhë Ilir Meta, dosjen e mikut të tij trafikantit të drogës Xhemail Pasmaçiu

Lajmet e fundit nga