Connect with Us

Si dhe kush e shpëtoi Ylli Ndroqin nga burgu në vitin 2015?

Lajme

Si dhe kush e shpëtoi Ylli Ndroqin nga burgu në vitin 2015?

Publikuar

-

Caktohet administratori që do menaxhojë 26 pasuritë e sekuestruara të Ylli Ndroqit

Dje avokatët e Ylli Ndroqit publikuan një dokument që pretendonin se gjykata e Torinos kishte dhënë një vendim për shtetasin në fjalë pas kërkesës të bërë nga avokati i tij Engjëll Agaçi, sot sekretar i përgjithshëm i kryeministrisë.

Në fakt loja e avokatëve të Ndroqit për t’i ruajtur imazhin e coptuar pas publikimit të dokumentave nga SPAK duket qesharake, kjo për faktin se vendimi flet për gjykatën e Torinos ndërsa SPAK flet për prokurorinë e Milanos. Së dyti dokumenti ka emër mbiemër Ylli Ndroqin jo shetasin Xhemail Pasmaçiu i cili është edhe emri që është hetuar në Turqi dhe Itali.

Janë dy detaje mjaft të rëndësishme këto

SPAK në njoftimin për mediat thekson se “ Zyra Qëndrore Kombëtare Interpol ka përcjellë të dhëna për aktivitetin kriminal të shtetasit Ylli Ndroqi (alias Xhemail Pasmaçiu), të siguruara nga Interpol Roma/Itali. Autoritetet italaine kanë konfirmuar se në vitin 2004 shtetasi Ylli Ndroqi (alias Xhemail Pasmaciu), është referuar tek Autoritetet Gjyqësore në përfundim të operacionit ″BAKLLAVA″, si organizator i trafikut të drogës për llogari të një grupi kriminal, i përbërë kryesisht nga shtetas shqiptarë. Në vijim ai u arrestua më datë 17.02.2015 bazuar në urdhër arrestin e lëshuar në vitin 2006 nga Prokuroria e Milanos”.

Në asnjë rast deri tani asnjë nga avokatët apo besnikët e Ylli Ndroqit nuk flet për shtetasin Xhemail Pasmaçiu, por vetëm përpiqen të sqarojnë çështje lidhur me Ylli Ndroqin. Sipas të dhënave zyrtare Ylli Ndroqi ndryshoi gjeneralitetet e tij në dy kohë, në vitin 1993 dhe në vitin 1997, duke u bërë nga Xhemail Pasmaçiu në Ylli Ndroqi. Për të parin raportohet aktivitet kriminal në fushën e trafikut të drogës, ndërsa Ylli Ndroqi është një njeri i ndërshëm që pas trafikut të drogës ju fut, biznesit, medias dhe diplomacisë.

LEXO EDHE:  Mediat italiane: I kërkuari për tritolin në farmacinë e Tahirit, lider i një grupi xhihadistësh

Ende askush zyrtarisht nuk e thotë si i shpëtoi Ylli Ndroqi urdhër arrestit të vitit 2006 i cili në 2015 duket se nuk është zbatuar.
Në atë kohë ministër i Brendshëm ka qenë Saimir Tahiri dhe mësohet se ky i fundit ka pasur ndërhyrje të forta për letër-porosinë e ardhur nga Italia që gjendet ende në arkivat e institucionit. Në qarqet mediatike qarkullonte informacioni se ishte Ilir Meta ai që kishte ndërhyrë për t’i gjetur hapësirë që miku i tij Ylli Ndroqi mos çohej me pranga në Itali.

Si gjithmonë, ka një kleçkë dhe një hapësirë në procedurë, dhe në atë kohë është gjetur djegia e afateve, theksoi një burim zyrtar i ministrisë së Brendshme./CNA.al

Asgjë e re nga Italia për trafikantin Xhemail Pasmaçiu!

Dosja e SPAK/ Si i vuri pasuritë Ylli Ndroqi?

Çfarë fsheh arrestimi i vitit 2015, i Ylli Ndroqit?

Gazetarët nuk mund të jenë mburojë e ish-trafikantit të drogës

Trafikant droge, pronar mediash/ Mund të ndodhë?

 

Nga trafiku i drogës, tek celulat terroriste/ Lidhjet kriminale të Ylli Ndroqit dhe paralajmërimet e gazetarëve

Avokati i Ylli Ndroqit: Pasuritë u sekuestruan me nxitim, parregullsi ligjore

BOOM-Dokumenti i dytë/ Ylli Ndroqi është trafikanti Xhemail Pasmaçiu

 

BOOM-Ylli Ndroqi trafikanti i drogës Xhemail Pasmaçiu/ Dokumentet e gjendjes civile

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    7 Gusht, 2020 at 7:05 pm

    Bath,bath,po nje kokerr ju te cna.Nuk eshte ylli e keqja e ketij vendi por rama.merruni me shume me ato inceneratoret qe u grine tu marre para qyl nga buxheti shtetit

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Kemi shumë nevojë për bashkëpunim”/  Drejtori i Arsimit në Korçë mesazh të fortë nxënësve dhe mësuesve

Publikuar

-

Nga

“Kemi shumë nevojë për bashkëpunim”/  Drejtori i Arsimit në Korçë mesazh të fortë nxënësve dhe mësuesve

Drejtori Rajonal i Arsimit në Korçë Kristaq Grabocka, ka dhënë një mesazh për fillimin e vitit të ri shkollor.

Grabocka ka uruar të gjithë nxënësit që nesër do të ulen në bankat e shkollës dhe i këshillon ata të bashkëpunojnë me mësuesit për çdo gjë dhe ti pyesin ata për çdo pasiguri.

Ai thekson se në këtë vit shkollor mësuesit kanë nëvojë për bashkëpunim për të përballuar problemet.

Gjithashtu Grabocka jep edhe një mesazh për mësuesit, teksa kërkon që këta të fundit të mbajnë siguri në shkollë.“Në fillim të vitit të ri shkollor të gjithë ne urojmë, këtij urimi i bashkohet kushdo,  sepse shkollimi është i të gjithëve dhe nga ai përfitojnë të gjithë. Gëzuar Shkollar,  kushdo dhe kudo qofsh, paç një vit të mbarë dhe dalshim faqebardhë të gjithë.

Ti që nesër do ulesh në bankat e shkollës,  të ftoj të ndjekësh yllin tënd,  të mos rreshtësh së bashkëpunuari me të gjithë,  mësuesit të parët,  të mësosh duke luajtur dhe duke përdorur dijet në jetë; të vazhdosh të thuash hapur atë që di,  dhe të mos hezitosh të pyesësh për gjithçka nuk di,  apo nuk ke i sigurt. Kemi ndryshuar shumë dhe jemi krenarë, por kurrë nuk do të ndalemi së punuari që shkollarët tanë, denjësisht të përballen me bashkëmoshatarët europianë.

LEXO EDHE:  Mediat italiane: I kërkuari për tritolin në farmacinë e Tahirit, lider i një grupi xhihadistësh

LEXO EDHE:  Aksident tragjik në Itali/ Humb jetën i riu shqiptar

Të dashur prindër, ne jemi aty, në klasë me fëmijën tuaj, për ta ndihmuar të hapë radhazi dyer e dijes. Por, në këtë vit të veçantë, kemi shumë nevojë për ju, mbi të gjitha edhe për bashkëpunimin tuaj,  bashkë do ja dalim.  Duke qenë bashkë problemet përballen më mirë dhe të tilla nuk do na mungojnë në këtë vit.

Të dashur kolegë, detyra jonë është e shenjtë  dhe ky shenjtërim merr një vlerë të shtuar këtë vit. Të gjithë jeni impenjuar këto ditë për të siguruar çdo gjë, për sigurinë në shkollë për çdo fëmijë.  Na kanë besuar tradicionalisht gjënë më të shtrenjtë fëmijën, jemi kujdesur, e kemi drejtuar,  por këtë vit veç të tjerëve duhet ta ndihmojmë të mbrohet nga virusi i mallkuar.  Unë jam i bindur se, ashtu sikundër jemi ne, fjalëpak dhe punë shumë, edhe këtë vit do ja dalim,  edhe me këto detyra të shtuara”, shkruan ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ambasada amerikane: Tre vaksinat e SHBA kundër Covid-19 në hapin e fundit drejt krijimit

Publikuar

-

Nga

Ambasada amerikane: Tre vaksinat e SHBA kundër Covid-19 në hapin e fundit drejt krijimit

Ambasada amerikane në Tiranë ka dhënë detaje për tre vaksinat kundër Covid-19 të financuara nga Shtetet e Bashkuara.

Në një postim në rrjetet sociale, ambasada thekson se vaksinat kanë hyrë në fazën e tretë të testimeve klinike, hapi i fundit drejt krijimit të një vaksine të sigurt dhe efektive para miratimit nga qeveria.“Tre vaksina kundër Covid-19 të financuara nga Shtetet e Bashkuara kanë hyrë në fazën e tretë të testimeve klinike, hapi i fundit drejt krijimit të një vaksine të sigurt dhe efektive para miratimit nga qeveria. Nderkohë që vaksinave zakonisht iu duhen vite për t’u përfunduar, përmes operacionit Ëarp Speed, administrata po investon miliarda dollarë për të përshpejtuar krijimin, prodhimin dhe shpërndarjen e tyre. Dhjetra mijëra njerëz janë ofruar të testojnë vaksinën në mënyrë vullnetare, për t’u siguruar që ato të jenë të sigurta dhe efektive para se të aprovohen për përdorim të gjerë’, shkruan ambasada./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Foto-Flakët e zjarr “përpijnë” malin e Moravës

Publikuar

-

Nga

Një zjarr i madh ka përfshirë sot malin e Moravës në Korçë, i cili njihet edhe si mushkëria e qytetit juglindor.

Flakët e zjarrit u favorizuan nga era duke u përhapur në gjithë sipërfaqen ku janë djegur pishat. Zjarrfikëset nuk mundën të shuanin zjarrin i cili vazhdoi të përhapej me shpejtësi.Nuk dihet shkaku i rënies së zjarrit, ndërsa autoritetet po punojnë për vënien nën kontroll të flakëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE