LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Frikacakët bëjnë sikur....derisa t’u laget....”/ Ish deputeti publikon pamjet nga Minsku, paralajmëron një tjetër “deja vu” në Tiranë

11 Gusht 2020, 17:18, Politikë CNA
“Frikacakët bëjnë sikur....derisa t’u

Ish deputeti Tritan Shehu ka publikuar disa pamje nga protestat e dhunshme në kryeqytetin e Bjellorusisë pasi rezultatet e zgjedhjeve të së dielës nxorën sërish fitues presidentin Lukashenko për një mandat të gjashtë.

Shehu paralajmëron se ajo që po ndodh në Minsk, mund të bëhet një tjetër ?deja vu?, por kësaj here në Tiranë.

?Shikoni me vemendje, sot Biellorusi, dje Shqiperi, po neser…?
Pamjet e sotme ne Minsk jane nje ?deja vu? e atyre ne Tirane te reth nje viti me pare.
Kujdes, mbas pak pamjet e Minskut mund te behen nje tjeter ?deja vu?, por kesaj here per Tiranen!
Zhvillimet e fundit ne Shqiperi, mungesa e institucioneve themeltare per sigurimin e demokracise si Gjykata Kushtetuese, e Larte, Qeverisja lokale moniste, Parlamenti i pupaceve qe me tragjiko komedine e tij guxoi te preke edhe Kushtetuten duke kryer nje Grusht Shteti, po e cojne vendin drejt nje autokracie te rrezikeshme sipas modeleve lindore.
Demokracia ?tretet? disa here ngadale e pa u kuptuar, tek ne kjo po ndodh nen driten e diellit e me shpejtesi.
Vetem te ?verberit? mund te mos e shikojne, frikacaket bejne sikur….derisa tu laget….
Guximtaret dhe demokratet reagojne e duhet te reagojne sot qe neser mos te thuhet Tirana si Minsku!?/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga