LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpërthimi i Covid ditët e fundit/ Ish ministri tregon shkakun e “çoroditjes” së Kurbës

27 Maj 2020, 13:01, Sociale CNA

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu ka reaguar pas rritjes së ndjeshme të rasteve të reja me Covid në vendin tonë.

Shehu ka hedhur akuza ndaj qeverisë duke theksuar se kurba e çoroditur po ngjitet lart pas ?krimit kundër njeriut? në shembjen e Teatrit Kombëtar, mëngjesin e 17 majit.

Sipas tij përplasja fizike e policisë me qytetarët ishte në kundërshtim me masat anti-infeksion dhe kjo ka ndikuar në rritjen e kurbës.

?Krimi kundër ?Njeriut? i shembjes së Teatrit jep efektet!!
?Kurba? e coroditur hipën përsëri lart?.disa vatra të reja?
Grumbullimi i qindra forcave policore dhe punonjësve për atë shkatërrim talebanesh, ne një hapësirë të vogël, krejt jashte masave epidemiologjike, ishte një krim i rëndë ndaj shëndetit të qytetarëve në kushtet e epidemisë a pandemise.
Futja ne ate menyre e policise ne perplasje e kontakt fizik me qytetaret ishte ne kundershtim me masat anti infeksion dhe diametralisht e kunderte me ate qe policia e shteti duhet te kryejne.
Aq me keq, ky ishte dhe një provokacion i rëndë ndaj artistëve e qytetarëve në shkelje të rregullave, që pa dyshim me te drejte do te krijonte sic krijoi e vazhdon nje pergjigje aktive dhe protesta te tyre ne keto periudha.
Ky veprim, per te cilin nuk besoj se eshte marre mendimi i atij Komiteti Teknik (i detyrueshem ky), duhet te jete nje nga shkaqet e rritjes se te infektuarve te identifikuar pikerisht keto dite, megjithe numrin shume te vogel te testimeve.
Pa dyshim krahas kesaj ka dhe shkaqe te tjera qe lidhen me testimet krejt te pa mjaftueshme, mos aktivizimin e mjekut te familjes etj qe prodhojne ate ?kurbe? jashte realitetit, me masat e gabuara ?kufizuese?, qe me shume i detyrojne njerrezit te dendesohen ne pak hapesira e intervale sesa…
Kjo eshte e verteta, gje per te cilen duhet reaguar??, shkruan Shehu./CNA.al

Lajmet e fundit nga